I kanë mbetur edhe 3 muaj kontratë, Laporta gati të bindë Messin të qëndrojë

Lionel Messi ka vetëm tre muaj në kontratën aktuale me Barcelonën, por presidenti Joan Laporta është i vendosur të bëjë gjithçka që është në gjendje për të mbajtur 33-vjeçarin në “Camp Nou”.

Para se të ulej me Messin, Laporta donte të kuptonte situatën financiare të Barcelonës, me presidentin që trashëgoi një borxh prej mbi 1.1 miliard eurosh.

Megjithatë, pasi ka parë librat financiar të klubit, ai beson se ai mund të bëjë një ofertë bindëse për yllin argjentinas.

Edhe pse ai e kupton që sulmuesi do të marrë oferta më fitimprurëse nga diku tjetër, Laporta beson se ai mund të vendosë një propozim mjaft të mirë në tryezë për Messin për të vendosur që ai dëshiron të rinovojë.

Përveç kësaj, presidenti i Barcelonës shpreson të qetësojë Messin dhe ta rikthejë ekipin në garë për të fituar Ligën e Kampionëve duke bërë disa nënshkrime të mëdha, ku vërehet vendosmëria e tij për të sjellë sulmuesin e Borussia Dortmund, Erling Haaland.

Por, do të duhet pak kohë që të dy palët të diskutojnë për të ardhmen e Messit, pasi babai i tij, i cili është agjenti i tij, nuk është ende në Barcelonë. Ai planifikon të arrijë së shpejti, por jo menjëherë.

Messi, ndërkohë, nuk dëshiron të nxitojë gjërat dhe të shpërqendrojë ekipin, i cili në vetëm dy javë do të luajë për trofeun e parë të sezonit: Copa del Rey.

Të dy palët synojnë të takohen në javët e ardhshme, por Messi nuk do të marrë një vendim në lidhje me të ardhmen e tij deri në fund të sezonit. Ai nuk do të nxitohet.

Tifozët e Barcelonës mbeten optimistë se gjashtë herë Topi i Artë do të vendosë lapsin mbi letër në një kontratë të re, dhe duket se optimizmi i Laportas po rritet gjithashtu.


Shtuar 1.04.2021 15:48