Hazard vlerëson rikthimin në futbollin anglez

Eden Hazard fillon të supozojë se nënshkrimi i tij për Real Madridin ishte një gabim i madh pasi në momentin më të mirë të karrierës së tij ai vendosi të bashkohej me bardhezinjtë kur ishte një yll botëror i top 5 duke luajtur për Chelsean. Në dy sezone dhe në këtë që jemi, që kur ai zbarkoi në Bernabeu, futbollisti mezi ka mundur të demonstrojë diçka nga cilësia e tij, duke qenë tani një nga lojtarët që mund të largohet për merkaton e ardhshme.

Lëndimet e vazhdueshme dhe mungesa e ritmit të tij nënkuptojnë se megjithëse është i rikuperuar fizikisht, ai nuk është një opsion i preferuar për Ancelottin dhe aq më tepër me Vinicius ose Rodrygo në rritje. Duke parë që situata është e paqëndrueshme dhe se bardhezinjtë tashmë e vlerësojnë lamtumirën e tij, futbollisti belg nuk do të përjashtonte kthimin në Premier League me synimin për të qenë edhe një herë një para që bën diferencën.

Hazard e ka të qartë se nuk mund të vazhdojë të humbasë më kohë dhe nëse basti i Real Madridit nuk ka funksionuar, ai do të luajë ose do të kthehet në anën e sigurt ose do të provojë një destinacion të ri.

Chelsea është opsioni i tij i parë, ndonëse ai ka edhe një ofertë në tavolinën e Newcastle, e cila edhe pse është më pak tërheqëse në nivel sportiv, do t’i lejonte të ruante rekordin e tij të lartë dhe të mos kishte aq presion mbi shpinën e tij.

Real Madridi nuk fshihet  edhe Ancelotti e ka hapur derën në ekstrem. Me një vlerë tregu prej 25 milionë euro, më e ulëta në karrierën e tij, Hazard tani është një zëvendësues në shtëpinë e bardhë. Do të dëgjohen oferta me vlerë 40 milion, të cilat edhe pse nuk do të amortizohet transferta e saj, është ajo që drejtuesit e sportit e konsiderojnë një shifër të drejtë për ta vendosur këtë janar apo verën e ardhshme. r.t/albeu.com


Shtuar 4.11.2021 09:35