Haaland firmos kontratën me NIKE, sa do të fitojë

Futbollisti i Manchester City, Erling Haaland ka nënshkruar një kontratë me “Nike” si sponsorin e tij të ri të këpucëve të sportit. Norvegjezi, një nga lojtarët më vendimtarë në botë, ka zgjedhur gjigantin amerikan ndaj opsioneve të tjera si Adidas dhe Puma.

Kontrata e tij e mëparshme me Nike përfundoi në janar 2022 dhe që atëherë Haaland ka provuar këpucë sporti të ndryshme, ka vlerësuar opsione të ndryshme. Marka sportive amerikane e kishte veshur që në moshën 14-vjeçare dhe vazhdonte të luante në Norvegji.

Mund të jetë një imazh i 1 person, në këmbë dhe këpucë

Në këtë mënyrë, Nike kap një nga talentet më të kërkuar në treg dhe një nga yjet e mëdhenj të Premier League. Në 37 ndeshje, ai ka shënuar 42 gola. Ky është sezoni më i mirë i karrierës së tij sportive, në të cilin tashmë ka thyer disa rekorde: ai është golashënuesi më i mirë i City në të njëjtën Premier League, golashënuesi më i mirë i City në të njëjtin sezon.

Norvegjezi barazoi Leo Messin me pesë gola (kundër RB Leipzig) në një ndeshje të vetme të Ligës së Kampionëve.

Te Nike, sulmuesi në fjalë iu bashkohet superyjeve të tjerë të futbollit që kanë zgjedhur gjithashtu markën amerikane, si Kylian Mbappé, Kevin de Bruyne, LeBron James, Rafael Nadal dhe Tiger Ëoods.


Shtuar 1.04.2023 15:51