Gjashtë tifozë humbin jetën duke festuar në Kupën e Afrikës

Federata e Futbollit e Guinesë ka bërë thirrje për qetësi pasi gjashtë tifozë vdiqën duke festuar fitoren e parë në Kupën e Kombeve të Afrikës.

Guinea mundi Gambinë 1-0 në ndeshjen e tyre të dytë në grup të premten mbrëma, duke ndezur festime të gjera në të gjithë kombin e Afrikës Perëndimore, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Gjashtë njerëz vdiqën pasi skuadra ndezi fushatën e tyre në Kupën e Kombeve, ka thënë Feguifoot për BBC, pasi tifozët dolën në rrugët e kryeqytetit të Guinesë, Conakry për të festuar me makina dhe motoçikleta.

“Ajo që është e rëndësishme është që tifozët tanë dhe publiku të festojnë në një mënyrë shumë të matur”, tha menaxheri i mediave Feguifoot Amadou Makadji për BBC Sport Africa.

“Duhet të jenë shumë të kujdesshëm që të mos e vënë veten në rrezik, sepse qëllimi i futbollit është të sjellë gëzim dhe të mos lërë familje të humbura. Ne nuk duam që vdekjet të vajtojnë, ndaj i bëjmë thirrje të gjithëve të festojnë por të kujdesen për veten e tyre. në mënyrë që asgjë të mos ndodhë me ta”.

“Ginea është një vend ku njerëzit janë shumë, shumë të apasionuar pas futbollit dhe e përjetojnë futbollin si askund tjetër në botë”.

Tifozët dolën në rrugë menjëherë pas bilbilit të fundit në kryeqytetin e Fildishtë, Yamoussoukro, ku fitorja e Guinesë, e cila pas barazimit të së hënës 1-1 me Kamerunin ishte vetëm e treta në 15 ndeshjet e fundit të Kupës së Kombeve që datojnë nga viti 2012. /klankosova/


Shtuar 22.01.2024 11:57