Felix po fillon të mendojë një të ardhme larg Madridit

Ditët kalojnë dhe Joao Félix, megjithë cilësinë e tij të jashtëzakonshme, ende nuk përshtatet plotësisht në planet e Simeone. Nuk është më çështje pjesëmarrjeje apo shifrash, por me portugezin në fushën e lojës, sistemi i Cholo bëhet i padobishëm.

Askush nuk e vë në dyshim kategorinë e ish-Benfica-s, por realiteti është se stili i tij i lojës i vështirëson taktikat dhe i ndërlikon gjërat për lojtarë si Luis Suarez apo Griezmann.

Kjo situatë nuk ka kaluar pa u vënë re nga ndërkombëtari me Portugalinë, i cili gjithashtu nuk ka një marrëdhënie të mirë me trajnerin, diçka që po evidentohet gjithnjë e më shumë, ndaj mjedisi i tij tashmë ka filluar të vlerësojë një lamtumirë nga Atlético pas një sezoni të tretë në atë që duket se as nuk do të jetë vendimtare dhe aq më pak e paprekshme.

Realiteti ekonomik i klubit i detyron shitjet të vazhdojnë të respektojnë Fair Play-in Financiar dhe të paguajnë pagat e larta të disa futbollistëve. Vazhdimësia e Suarezit për një sezon tjetër do ta ndërlikonte këtë pjesë, ndaj nëse vjen një ofertë e mirë, Atlético nëse dëshiron Joao Félix, pranon transferimin e tij.

Premier League tregon si destinacionin e tij më të mundshëm, pasi United, Chelsea apo City do të ishin shumë të interesuar për nënshkrimin e tij, edhe  Barcelona po ashtu, ​​ndonëse problemet financiare të katalanasve do t’i linin praktikisht pa opsione edhe nëse do ta bindnin lojtarin.

Ëndrra për të pasur sukses në Atlético po shuhet dhe ajo që më parë dukej si një utopi fillon të bëhet realitet, një largim nga Metropolitano tre vjet pasi mbërriti si zëvendësim për Griezmann për të shënuar një kohë suksesi. r.t/albeu.com


Shtuar 9.11.2021 09:36