Elizabeth II dhe sportet: I dorëzoi trofeun Anglisë në Kupën e Botës 1966 dhe priti lojtarët e Arsenalit

Dëshmitar i fitoreve të mëdha.

Ka vdekur mbretëresha Elizabeth II e Britanisë së Madhe. Kjo është bërë e ditur zyrtarisht nga Buckingham Palace. Ajo ishte 96 vjeç.

Elizabeta II u ngjit në fron më 6 shkurt 1952 dhe sundoi për 70 vjet. Gjatë kësaj kohe kolosale, bota ka pësuar shumë trazira dhe ka ndryshuar në mënyrë dramatike.

1939, Elizabeth (ende një princeshë) me një kalë i vogël të bardhë në Windsor Great Park, shkruan albeu.com.

Tashmë Mbretëresha Elizabeth II merr pjesë në një performancë kalërimi për mysafirët e Kështjellës Windsor, 1961. Pastaj Elizabeth erdhi në vijën e finishit e 7-ta nga 10.

“Wimbledon” -1957, Mbretëresha uron tenisistët.

Përsëri tenis. Australiani Rod Laver merr një trofe nga duart e një monarku (1962).

Tenistja britanike Virginia Wade ndan me mbretëreshën gëzimin e fitores ndaj Betty Stove të Holandës. Gjykata e Qendrës Wimbledon, 1 korrik 1977.

Shpejt përpara në 2010. Korniza kapi vizitën e parë të Mbretëreshës Elizabeth II në Wimbledon në 33 vjet.

Vankuver, 6 tetor 2002. Mbretëresha doli në akull para ndeshjes së ekspozitës së NHL krah për krah me mbretin e lojës Wayne Gretzky. Lojtarët e hokejve “Vankuver” dhe “San Jose” morën pjesë në përballjen më solemne në historinë e hokejit.

Perth, tetor 2011. Mbretëresha fillimisht shikon ndeshjen dhe më pas mban futbollin australian në duar.

6 maj 1956, stadiumi Wembley. Mbretëresha Elizabeth II i dhuron Kupën FA kapitenit të Uellsit dhe Manchester City, Roy Paul.

Dy vjet më vonë, trofeu legjendar shkoi në Nottingham Forest, ku mposhtën Luton 2-1 në finale.

1966 Mbretëresha përshëndet futbollistët gjermanë që humbën në finalen e Kupës së Botës nga Anglia. Aty pranë janë presidenti i FIFA-s, Sir Stanley Rose dhe Princi Philip.

Moment lavdie për Anglinë. Kupa Jules Rimet kalon nga duart e Elizabeth II te kapiteni anglez Bobby Moore. Pas tij është heroi i finales dhe autori i hat-trick, Jeff Hurst.

Thomas Hessler dhe Jurgen Klinsmann ulën kokën para mbretëreshës. Kjo është viti 1996, finalja e Euros në Wembley.

Një foto e rrallë kur Elizabeth II është vetëm në sfond. Kampioni evropian Oliver Bierhoff është në qendër me një kupë.

Warren Barrett, Alan Shearer dhe Colin Hendry, kapitenët e ekipeve të Xhamajkës, Anglisë dhe Skocisë në Kupën e Botës 1998, morën një audiencë në Pallatin Buckingham.

A mendoni gjithashtu se Elizabeth II dhe Arsene Wenger kaluan pothuajse të njëjtën kohë në pushtet?

Thierry Henry prezanton me Mbretëreshën lojtarët e Arsenalit Fabregas, Mathieu Flamini, Tomas Rosicki, Justin Hoyt, Theo Walcott dhe Freddie Junberg. Takimi u zhvillua në shkurt 2007 dhe u organizua pasi Mbretëresha humbi hapjen e stadiumit të ri të klubit për shkak të dhimbjes së shpinës.

2002, Elizabeth II pranë Saul Campbell dhe Sven-Goran Eriksson.

Ashtu si Elizabeth II ndërroi fustanet dhe kapele të ndritshme, kapiteni i Anglisë David Beckham zgjodhi modele flokësh të ndritshme.

2018, duke takuar tashmë miq shumë të mirë. /albeu.com/