E quanin “Casillas-i serb” dhe u bë armik me shqiptarët, ku shkoi shpresa e madhe e futbollit të Serbisë? (VIDEO)

Rrallëherë një futbollist serb  ka premtuar aq shumë në fillimet e tij. I gjithë publiku serb ndoqi me interes zhvillimin e karrierës së tij. Bëhet fjalë për një njeri që ishte pjesë e moshave të përfaqësueses së Serbisë, Wilson Cokavic.

Dikur një shpresë e madhe, sot një njëri për të cilin dihet shumë pak.

Ëilson Caković  lindi më 22 shkurt 1991 në Gornji Milanovac. Hapat e parë në futboll i bëri në ekipin vendas Takovo, në ndeshjet e së cilës Ylli i Kuq dërgoi skautët e tij për të ndjekur portierin e ri.

Në moshën 13-vjeçare mbërriti në “Marakana”, ku qëndroi pesë vjet. Gjatë asaj kohe ai tregoi klas në kategoritë më të reja të bardhekuqve. I kaloi të gjitha kategoritë më të reja të Serbisë, ndërsa në vitin 2008 u shpall portieri më i mirë i Kampionatit Evropian për U17 në Turqi.

Ishin ditët e arta të Cakoviqit të ri dhe më pas ai u zhduk papritur nga harta.

Nga “Marakana” në Mirijevë dhe Shqipëri

Duke qenë pjesë e moshave të Zvezdës, zyrtarët ta dërgojnë në huazim te Sopt, ku luajti për herë të parë në ekipin e parë. Ekperienca aty ishte zhgënjyese dhe treguesi i vërtetë i rënies së tij të madhe në karrierë ishte kalimi në Ligën Serbe-Ballkani në Mirijeva.

Aty tregoi edhe njëherë cilësitë e tij duke treguar se meritonte të ishte në një skuadër më të madhe dhe në vitin 2012 u transferua në Suedi tek ekipi i Raslats.

Në skandinavi nuk ia doli, vetëm gjashtë muaj me vonë, pasoi një transferimin tronditës në Shqipëri, shkruan media serbe, Alo.rs.

Në janar të vitit 2013, Cakoviç mbërriti në Apoloni si një përforcim i madh, ku qëndroi për dy vite.

Ai u kthye në një “armik” kur në vitin 2015 i tërhoqi me dhunë flamurin e Shqipërisë me parullën “Nuk ka Shqipëri pa Kosovë dhe Çamëri” një tifozi që hyri në fushë. Ai u bë personi më i urryer në Shqipëri, por edhe hero në Serbi. Për shkak të kësaj, ai pothuajse humbi kokën.

“Ndjenja që pasoi është e papërshkrueshme. Është një stadium i vogël, por shumë akustik, dhe dy-tre mijë njerëz filluan të më shajnë, të shajnë dhe të më thërrasin “vrite serbin”. Kjo zgjati derisa arrita në dhomat e zhveshjes, pasi menjëherë pasi më zëvendësoi trajneri, në vend të pankinës shkova në dhomat e zhveshjes. Unë nuk jam hero, mendoj se të gjithë në vendin tim do të vepronin kështu dhe nuk shoh asgjë heroike në këtë” – tha në atë kohë Cakoviq.

Pas kësaj, Apollonia e pezulloi portierin serb, e më pas e shkarkoi. Më pas, ai bëri një pushim një vjeçar dhe u kthye në Suedi dhe Raslats. Këtë herë ai kaloi tre vjet atje, dhe më pas përforcoi Asirinë, për të nënshkruar një kontratë me Husqvarna këtë verë.

Për Cakoviqin dihet shumë pak, por dihet se ai u martua me vajzën e legjendarit Stevan Dika Stojanoviq.Në vitin 2018, Wilson dhe Tea u bënë prindër dhe Dick pati një mbesë, Ena.

Çifti i lumtur i martuar mesa duket është vendosur në Skandinavi. /albeu.com


Shtuar 22.12.2021 10:36