“Dorëzohet” Mercedesi, Verstappen kampion i sigurtë

Mercedes ka zgjedhur pragmatizmin dhe ka vendosur të mos apelojë vendimin e stjuardëve të Abu Dhabit. Kujtojmë se ata hodhën poshtë dy protestat e paraqitura nga skuadra gjermane kundër fitores së Max Verstappen në finalen e diskutueshme të kampionatit F1.

Ndërsa MARCA tashmë ka avancuar , në selinë e markës së yllit, në Shtutgart, ata nuk ishin në favor të përfshirjes në gjykatat sportive, kur shanset që protestat e tyre të ishin të suksesshme ishin të pakta.

Si rezultat, mbrëmjen e kësaj të enjteje, Verstappen do të fitojë me siguri titullin e tij kampion në galanë e çmimeve të FIA-s në Paris.

Mercedes u dorëzua dhe pati nderin për të uruar pilotin e Red Bull, kampionin e 34-të të F1 në histori por ata gjithashtu e bënë të qartë shqetësimin e tyre.

Skuadra dominuese e epokës hibride u kurorëzua si ekipi më i mirë për të tetën herë radhazi. Ndryshimi është se këtë herë ai nuk arriti kampionatin e pilotëve (të mëparshmet ishin për Hamilton-gjashtë- dhe Rosberg-një në 2016-). /albeu.com

 

 


Shtuar 16.12.2021 11:38