Cristiano Ronaldo tek Manchester City? Flet për herë të parë Guardiola

Askush si Ronaldo. Kjo është thënë shumë herë, duke azhurnuar lojën e tij të statistikave jashtëtokësore.

Tani pyetja është gjithmonë e njëjtë: a do të jetë Ronaldo ende tek bardhëezinjtë apo do të ndërrojë skuadër, pasi është folur se CR7 është në shenjëstër nga Manchester CIty?

Me Juventusin që po përballet me një krizë buxheti, besohet se klubi do të kërkojë të shesë lojtarët për të përmirësuar bilancin e tyre.

Sipas raporteve, gjigandët e Serie A parashikuan humbje prej 300 milion € (355 milion $) gjatë dy viteve.

Si rezultat, Cristiano Ronaldo është një nga yjet më të ndjekur pasi jo vetëm që është në vitin e tij të fundit të kontratës, por gjithashtu ai ka pagat më të larta në klub.

Fituesi i pesë herë i Topit të Artë thuhet se fiton 31 milion euro në sezon në Juventus.

Vetëm disa klube mund të përballojnë një shumë kaq të madhe duke marrë parasysh situatën aktuale financiare të shumicës së klubeve për shkak të pandemisë COVID dhe një klub i tillë është Manchester City.

Me ekipin e Pep Guardiola që nuk arriti të afrohej për të nënshkruar me Harry Kane, ata kanë nevojë për një sulmues të dëshpëruar pas largimit të Sergio Aguero në fund të sezonit të kaluar.

Dhe i pyetur në lidhje me këtë transferim, menaxheri spanjoll i Manchester City, Pep Guardiola ka folur për herë të parë.

“Nuk ka asnjë lojtar në skuadrën tonë si Ronaldo, Messi ose Neymar. U  them lojtarëve të mi në shumicën e kohës se duhet të luajmë si ekip dhe të fitojmë si skuadër. Të them të drejtën, do të doja të kisha një lojtar që shënon gola në çdo ndeshje, shënon gola dhe vrapon si këta lojtarë që përmenda. Më pëlqen kjo’ është shprehur Pep Guardiola.

Zgjidhja e trillerit që i ka lënë njerëzit e me frymë të ndezur për javë të tëra duhet të zgjidhet së shpejti, me kthimin e CR7 nga pushimet.


Shtuar 22.07.2021 16:10