Copa America/ 50 mijë doza Sinovac për vaksinimin e lojtarëve

Edhe pse Amerika Latine po lufton dhe nuk është në një situate të mirë në luftën ndaj Covid-19, Copa Amerika do të luhet me çdo kusht, madje lojtarët, trajnerët dhe stafet do të mund të vaksinohen.

Konfederata e Amerikës së Jugut, Conmebol bëri të ditur se ka marrë në dorëzim 50 mijë doza të vaksinës kineze Sinovac, e njëjta me të cilën po imunizohen edhe shqiptarët teksa dozat mbërritën në Montevideo.

Sipas presidentit të Conmebol, Alajandro Dominguez, këto vaksina do të garantojnë sigurinë e pjesëmarrësve të Kupës së Amerikës, që është edhe eventi më i rëndësishëm i futbollit për Amerikën Latine dhe që do të organizohet këtë vit nga Kolumbia dhe Argjentina.


Shtuar 29.04.2021 14:49