City Football Group shton klubin e 12, blen skuadrën e njohur italiane

City Football Group, flamuri i të cilit është Manchester City, do të blejë klubin italian Palermo, sipas Sky Sport.

Sipas burimit, negociatat për blerjen e skuadrës po ecin me ritme të shpejta, kështu që marrëveshja mund të mbyllet në të ardhmen e afërt. Presidenti i Palermos, Dario Mirri mund të mbajë një pakicë të aksioneve në klubin sicilian. Biznesmeni ishte pjesë e një grupi investitorësh që blenë Palermon në vitin 2019 pasi falimentuan dhe ranë në divizionin e katërt në nivel amator.

Palermo është një klub që ka luajtur në Serie A deri në vitin 2017. Atje ishin lojtarë të tillë si Javier Pastore, Edinson Cavani dhe Paulo Dybala që u bënë të famshëm.

City Football Group është një fondacion i Emirateve të Bashkuara Arabe. Ai ka kontroll të pjesshëm ose të plotë mbi 11 klube: Manchester City (Angli), Girona (Spanjë), Troyes (Francë), Lommel (Belgjikë), New York City (SHBA), Melbourne City (Australi), Yokohama Marinos (Japoni) dhe Sichuan (Kinë). /albeu.com/