Chelsea dhe United gati të bëjnë ofertë për yllin e Barcelonës

Frenkie De Jong ka pjesën tjetër të sezonit përpara për t’u bërë lojtari që premtoi të ishte kur u transferua nga Ajax, përndryshe ditët e tij si lojtar i Barçës do të ishin shumë afër fundit.

Mesfushori ndërkombëtar me Holandën erdhi fuqishëm, por sapo filloi kriza institucionale e klubit katalanas, performanca e tij ra si një shtëpi letrash.

Për të pastruar llogaritë dhe për të menduar për të nënshkruar një profil tjetër lojtari më shumë në përputhje me atë që kërkon Xavi, mundësisht një skuadër të rinjsh dhe që ndjen ngjyrat, tani shitja e lojtarit po vlerësohet nga departamenti i sportit verën e ardhshme.

Ky lajm tashmë ka një përgjigje nga dy klube të Premierligës, të cilat janë të interesuara për të marrë kartonin e holandezit. Këto skuadra do të ishin Manchester United dhe Chelsea.

Në rastin e bluve, Tuchel nuk është i kënaqur me Saulin dhe kërkon një lojtar tjetër vendimtar për të pasur më shumë opsione në qendër të fushës. De Jong e pëlqen atë dhe nëse ai është i disponueshëm siç duket, do të vë bast për ta shtuar në skuadrën e tij. Po kështu, United gjithashtu duhet të përmirësohet pasi ka kaluar një krizë të madhe sportive. Me Pogban duke paketuar valixhet dhe gjithashtu Van de Beek, ardhja e lojtarit të Barçës do të sillte freski në thelb dhe do të ishte një partner i klasit të parë për Bruno Fernandes.

Vlera në treg e De Jong është 90 milionë euro, megjithëse për një shifër pak më të ulët, Barcelona do të dëgjonte oferta. Nuk do të vendoset deri në verë, kështu që lojtari ka diferencë për të siguruar vazhdimësinë e tij nëse nuk dëshiron të shohë se si largohet nga Barcelona në merkaton e verës nga dera e pasme. /albeu.com


Shtuar 24.11.2021 11:14