Çfarë ka ndryshuar Conte në dy muaj te Tottenham?

Pas më pak se dy muajsh në pankinën e Tottenhamit, Antonio Conte i ka zhvendosur tashmë linjat, me një sistem të ri.

Edhe para ndeshjes së parë të Antonio Contes, tashmë kishte një siguri: italiani do t’i impononte Tottenhamit mbrojtjen e tij trepalëshe, të suksesshme në të kaluarën te Juventusi, me Italinë, Chelsea dhe Interin. Nuk dështoi që kur trajneri i Leçes vendosi sistemin e tij preferencial që në takimin e parë, kundër Vitesse Arnhem.

Por Conte nuk e ndryshoi vetëm sistemin e Spurs. Mbi të gjitha, ai solli energji të re në klub – “Ai ka një atmosferë të ngjashme me atë të Jurgen Klopp,” shpjegoi gazetari i Tottenham Charlie Eccleshare në The Athletic – dhe një sërë rregullash të reja gjithashtu. Për sa i përket higjienës së jetës, qoftë përsa i përket të ushqyerit apo gjumit, italiani dha shpejt udhëzimin e tij.

“Për të qenë profesionist, duhet t’i keni parasysh të gjitha këto situata, tha ai tashmë në nëntor. Unë fola me dietologun, shkoj ngadalë.  Zakonisht, kur filloj të punoj me të lojtarët, ndoshta disa e kanë të vështirë koha duke më kuptuar, por më pas kur fillojnë të kuptojnë, nuk largohen më nga ajo rrugë.”

Antonio Conte kishte një mision të veçantë në veri të Londrës: të ngrinte Harry Kane përsëri në këmbë pas transferimit të tij të dështuar verën e kaluar. Një dosje që nuk zgjidhet në vetëm gjashtë javë, por sulmuesi i Spurs ka gjetur rrugën e tij në rrjetë, fillimisht në një humbje në Conference League, më pas në ligë kundër Liverpool, fundjavën e kaluar, gjatë një barazimi që ia vlente.

Prandaj do të duhet të presim edhe pak për të parë nëse trajneri transalpin arrin ta bëjë Kane një golashënues të mrekullueshëm, por lojtarët e tjerë kanë përfituar tashmë nga ardhja e Conte në stol. Eric Dier është bërë shefi i mbrojtjes, ai tani fillon çdo lojë dhe trajneri i tij madje thotë për të se ai mund të bëhet “një nga lojtarët më të mirë në botë në postin e tij”.

Ai gjithashtu nxori nga stoli ish-të padëshiruar, si Doherty dhe Sessegnon, të cilët përfitojnë nga aftësitë e tyre si piston për të rifituar kohën e lojës. Asnjë revolucion, asnjë pjesë e hequr nga grupi, por një evolucion me prekje të vogla, që përfiton për moment te Spurs. Kur Antonio Conte mbërriti, Tottenham ishte i nënti në Premier League. Tani janë në vendin e 7-të, por kanë 3 ndeshje më pak të luajtura se se ekipet e tjera.

Spurs gjithashtu u kualifikuan këtë javë në gjysmëfinalen e Carabao Cup (Kupa e Ligës). Çfarë të gjesh një buzëqeshje të vogël para festave, edhe nëse shakaja dhe eliminimi në Ligën e Konferencës i mbetet në fyt Contes. Të shtunën për Boxing Day, Tottenham do të luajë ndaj Crystal Palace, përpara një udhëtimi në Southampton më 28 dhjetor dhe një janar delikat, me tre ndeshje kundër Chelsea (përfshirë dy në Carabao Cup) dhe ndaj Arsenalit.

Tashmë është ora e provave të mëdha për Conten.  Pasi mposhti Manchester City në fillim të sezonit, Tottenham pati një sërë humbjesh kundër Chelsea, Arsenal, West Ham dhe Manchester United, të paaftë për të fituar kundër skuadrave të  mëdha. Seria e keqe ka marrë fund dhe tani ka shpresë, falë Conte. /h.ll/albeu.com


Shtuar 23.12.2021 22:47