Carabao Cup, shtyhet gjysmëfinalja mes Liverpoolit dhe Arsenalit

EFL ka konfirmuar se ndeshja e parë gjysmëfinale e Kupës Carabao e Arsenal kundër Liverpool është shtyrë.

Ndeshja ishte planifikuar të zhvillohej të enjten në Emirates Stadium, por “Reds” paraqitën një kërkesë zyrtare për të anuluar ndeshjen për shkak të rritjes së numrit të rasteve të dyshuara me Covid në kampin e tyre.

Pas atij ndihmës menaxheri Pep Lijnders gjithashtu ktheu një test të dyshuar pozitiv dhe klubi mori vendimin të mbyllte ambientet e ekipit të tij të parë në qendrën stërvitore AXA.

Dhe tani autoritetet kanë marrë një vendim për të anuluar ndeshjen me ndeshjen e parë që do të luhet tani në Anfield më 13 janar, dhe ndeshja e dytë e planifikuar të luhet në Emirates më 20 janar.

“Ndeshja e parë gjysmëfinale e Kupës Carabao mes Arsenalit dhe Liverpool-it e planifikuar për të enjten më 6 janar 2022 është shtyrë pas një kërkese zyrtare nga Liverpool për shkak të një shpërthimi të rëndë të infeksioneve COVID në mesin e menaxhmentit dhe stafit të tyre të lojës,” një deklaratë zyrtare nga EFL lexoi.

“EFL ka qenë në dialog të rregullt me ​​Klubin gjatë 48 orëve të fundit në një përpjekje për të kuptuar nëse barazimi mund të vazhdojë, por zhvillimet e rëndësishme gjatë kësaj periudhe kanë rezultuar në raportimin e Klubit për një numër gjithnjë në rritje të rasteve të COVID.”

“Duke rishikuar plotësisht rrethanat e përfshira, Liga ka pranuar kërkesën e Liverpool-it pasi vendosi, megjithëse me ngurrim, se një shtyrje ishte opsioni i vetëm pasi Klubi kërkon të zbusë rrezikun e mëtejshëm të infeksionit midis skuadrës dhe stafit të tij, së bashku me sigurimin e shëndetit publik, i mbrojtur duke mos udhëtuar nga Liverpooli në Londër”.

“Si rezultat i shtyrjes, rendi i barazimeve ka ndryshuar tani me ndeshjen e parë të dy ndeshjeve që do të zhvillohen në Anfield më 13 janar 2022 në orën 20:45. Ndeshja e riorganizuar (tani ndeshja e dytë) është planifikuar të luhet në Emirates më 20 janar 2022 në orën 20:45”, thuhet në komunikatën e EFL.


Shtuar 5.01.2022 14:28