Camavinga “sfidon” Casemiro-n

Karriera e Eduardo Camavinga-s në moshën vetëm 19-vjeçare nuk është përcaktuar ende, dhe mrekullia e Real Madridit ka dëshmuar tashmë se ai mund të luajë në të gjithë repartin e mesfushës.

Në Alcoy në Copa del Rey, 19-vjeçari e bëri të qartë se ai mund të zëvendësojë Casemiron në rolin nr.5, duke siguruar lidhjen midis mbrojtjes dhe mesfushës.

Duke u paraqitur atje kundër Alcoyanos, Carlo Ancelotti i dha Camavinga një shans për të krijuar lojë nga thellësia, dhe ai e bëri këtë me cilësi dhe teknikë të shkëlqyer.

Përpara tij, Eden Hazard dukej i pasigurt, Rodrygo Goes ishte i turpshëm, Fede Valverde ishte i qetë dhe Mariano Diaz mbërriti në skenë vetëm me një goditje të çuditshme të një topi të lirë.

Kjo e detyroi Camavinga të përpiqet të krijojë vetë gola, duke guxuar të ketë tre goditje.

Shkalla e punës së tij në mbrojtje ishte gjithashtu mbresëlënëse, duke pastruar një sulm të hershëm nga vendasit dhe duke mohuar një mundësi të qartë për të shënuar.

Alternativa Casemiro

Camavinga dëshmoi se ai mund të jetë një alternativë për Casemiro, gjë që mund t’i japë atij mundësi së bashku me Toni Kroos dhe Luka Modric në të ardhmen.

Aftësia e tij për të thyer mes linjave e ka parë tashmë atë të bëjë 18 paraqitje në sezonin e tij të parë në klub, dhe ndërsa ai është një për të ardhmen, Camavinga mund të ndihmojë qartë ekipin edhe në të tashmen. /h.ll/albeu.com


Shtuar 7.01.2022 16:40