Biseda private dhe dërrasa të prishura, 5 detaje rreth punës së Xavit në Barcelonë

Ne e kemi parë Xavin si trajner për gati një vit. 

Ai është modest, punëtor dhe kujdeset për cilësinë e ekipit të tij. Megjithatë, sigurisht, ne nuk dimë gjithçka për punën e tij në Barcelonë. Sergi Sole nga Mundo Deportivo na dha mundësinë të njihemi pak më mirë me trajnerin, ai ndau disa detaje nga puna e Xavi jashtë fushës:

1. Xavi dhe vëllai i tij Oscar, i cili është një nga dy ndihmësit e tij, shpesh bëjnë biseda dhe seanca stërvitore kokë më kokë me lojtarët duke përdorur video të episodeve të caktuara të ndeshjeve.

2. Xavi ndonjëherë u thotë ndihmësve të tij se duhet ta rregullojnë urgjentisht. Pas 14 goditjeve nga këndi, asnjëra prej të cilave nuk rezultoi me gol, kundër Real Valladolidit, trajneri i Barçës i kërkoi ndihmësit të tij të dytë, Sergio Alegre, të fokusohej në sulmin nga grupet. Në 2 ndeshjet e radhës skuadra shënoi 2 gola nga këndi, shkruan albeu.com.

3. Xavi ndonjëherë jep udhëzime individuale taktike për lojtarët e tij, siç bëri me Ferran Torres në ndeshjen kundër Viktoria Pilsen.

4. Burimet thonë se sezonin e kaluar Xavi grisi dhe theu 3 dërrasa. Ashtu si Pep Guardiola, ai ndonjëherë bëhet shumë emocional kur u shpjegon taktikat lojtarëve të tij.

5. Xavi është gjithashtu përgjegjës për intervistat pas ndeshjes me lojtarët e tij. Ai e di saktësisht se kush duhet të thotë dhe i kushton shumë rëndësi asaj që lojtarët thonë për mediat, duke u kërkuar atyre të jenë të sinqertë. /albeu.com/