Bayern dëshiron të revolucionarizojë tregun e transferimeve

Bayern Munich është në reformë të plotë të brendshme . Rënia e të ardhurave të shkaktuar nga pandemia Covid-19 ka bërë që klubi bavarez të ndryshojë mënyrën se si menaxhon fuqinë punëtore dhe pagat.

Rasti i David Alaba vendosi një trend dhe Bayern është i gatshëm të ndryshojë edhe nëse disa lojtarë duhet të largohen nga disiplina e tyre. Austriaku nënshkroi për Real Madridin në fund të kontratës së tij dhe nuk arriti një marrëveshje rinovimi me bavarezët. Të dy nuk ranë dakord për pagat, pikërisht aty ku njerëzit e Mynihut duan të kryejnë revolucionin e tyre.

Oliver Kahn, një eksportues i Bayernit dhe tani një menaxher klubi, bëri thirrje për një reformë në tregun e transferimeve. “Ne duam një kufi pagash. Një shumë X që një klub mund të shpenzojë si maksimum në paga,” shpjegoi ai në kërkim të një mase për të provuar të barazojë dhe kontrollojë shpenzimet. Për më tepër, gjermani kërkoi më shumë kontroll për investitorët dhe sanksione nëse shkelin normën. “Penalitete që lëndojnë dhe janë reale, edhe në klubet e mëdha”, shtoi ai.

Njerëzit e Mynihut tani janë duke diskutuar për rinovime të mëtejshme me Sven Ulreich, Niklas Süle dhe Corentin Tolisso gati për t’i dhënë fund kontratës së tyre. Ata tashmë po merren me një rinovim të mundshëm të Lewandowski dhe Kingsley Coman. /albeu.com


Shtuar 24.12.2021 12:51