Barcelona përshpejton negociatat për rinovimin me Araujon dhe Gavin

Dy nga lajmet më të mira të FC Barcelona në kohët e fundit kanë qenë inkorporimi në ekipin e parë, fillimisht nga Ronald Araújo dhe pas Gavi.

Situata kontraktuale e të dy lojtarëve, ndërkombëtarë absolut përkatësisht me Uruguain dhe Spanjën, e detyron entin e Barcelonës të përshpejtojë rinovimin e tyre.

Një urgjencë më e madhe është çështja e Araújo, i cili përfundon kontratën e tij verën e ardhshme, kështu që ideja është që të mbyllet rinovimi i tij përpara fundit të vitit kalendarik. Qendërmbrojtësi uruguaian është një bast për të ardhmen dhe pa dyshim një nga lojtarët e thirrur për të qenë kyç në njëmbëdhjetëshen e parë të Xavi, veçanërisht duke menduar për lamtumirë të Piqué.

Bisedimet kanë nisur dhe nuk do të ketë asnjë problem për të vazhduar lidhjen e mbrojtësit edhe për 4 vite. Klauzola e përfundimit të tij është 25 milion euro, ndaj ideja është që edhe kjo shifër të rritet për të kaluar 100 milion.

Nga ana e tij, Gavi ka një kontratë në fuqi deri në vitin 2023, por ecuria e tij astronomike, duke u bërë titullar me Spanjën, e ka çuar në axhendat e klubeve të mëdha. Përveç përmirësimit të kontratës tuaj me një shenjë të ngjashme me rolin tuaj aktual, do t’ju ofrohet një kontratë afatgjatë, të paktën 4 vjet të tjera, si dhe një klauzolë përfundimi prej 500 milion €, jo 50 milion € aktuale. r.t/albeu.com


Shtuar 17.11.2021 12:05