Antonio Conte shumë pranë Napolit, klubi italian ka gati detajet e kontratës

Antonio Conte thuhet se është vetëm një hap larg drejtimit të Napolit pas finalizimit të kushteve të kontratës së tij me Aurelio De Laurentiis.

Napoli vendosi të përshpejtojë për taktikën 54-vjeçar pas vendimit të Gian Piero Gasperini për të ecur përpara me Atalantën, duke hequr konkurrentin e tij kryesor për këtë rol.

Bisedimet u rihapën të premten dhe përparuan me shpejtësi gjatë 48 orëve të fundit.

Drejtorët e Napolit, Giovanni Manna dhe Andrea Chiavelli kanë qenë në kontakt të ngushtë me Conte gjatë dy ditëve të fundit, duke ofruar një kontratë trevjeçare me vlerë rreth 7 milionë euro neto në sezon plus 2 milionë euro shtesë, të etur për të nisur një cikël të ri në kryeqyteti i Kampanisë.

Calciomercato.com detajon se si Napoli dëshiron të njoftojë ardhjen e Conte deri të martën e javës së ardhshme, duke dashur të fillojë shpejt projektin e ri në klub.

Trajneri pritet të sjellë me vete në kryeqytetin e Campanias bashkëpunëtorin e vjetër Gabriele Oriali.

54-vjeçari do të ketë një rol të rëndësishëm në strategjinë e tregut të transferimeve verore të klubit dhe shpresa është se ai do të jetë në gjendje të bindë disa lojtarë kryesorë që të mos largohen, megjithëse shitja e Victor Osimhen është e konfirmuar në këtë pikë. /AlbEu.com/


Shtuar 26.05.2024 14:12