Ancelotti ka rrëfyer historinë e pabesueshme kur u përpoq ta linte Zidanen jashtë autobusit të ekipit për shkak të vonesës

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti ka kujtuar momentin kur u përpoq të ndëshkonte Zinedine Zidanen teksa ishte në Juventus, por gjërat u qetësuan shpejt.

Italiani ka pasur një karrierë të shkëlqyer që kur filloi të drejtonte ekipe në vitin 1992 si ndihmës trajner. Që atëherë ai ka fituar katër herë Ligën e Kampionëve.

Pavarësisht se është një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave, Ancelotti ka një reputacion të madh, duke menaxhuar dhjetë klube në karrierën e tij nga Milani te Real Madridi.

Italiani e gjeti veten në karrigen e nxehtë të Juventusit nga viti 1999-2001, ku drejtoi asistentin e tij të ardhshëm te Los Blancos, Zinedine Zidanen.

Në një intervistë të fundit përmes The Times, Ancelotti zbuloi detajet e një sherri që pati me francezin kur e kishte nën urdhrat e tij te gjiganti italian.

64-vjeçari shpjegoi se ‘Zizou’ ishte jashtëzakonisht vonë në autobusin e ekipit në masën që Ancelotti donte ta linte pas.

“Kishte një kohë në Juventus kur Zidane ishte vonë, dhe ne ishim në autobus duke pritur për të shkuar në një ndeshje” shpjegoi Ancelotti.

“I thashë shoferit, ‘Jo më, le të ikim’, por ai ishte i frikësuar dhe nuk lëvizte, dhe më pas (mbrojtësi i Juventusit) Paolo Montero zbriti në autobus për të folur me mua”.

Zidane ishte një ikonë në skuadrën italiane pas lëvizjes së tij nga Bordeaux në 1996, dhe duket se Ancelotti nuk ishte plotësisht i vetëdijshëm se sa i rëndësishëm ishte Zidane për shokët e tij.

Ancelotti vazhdoi: “Unë i thashë atij: ‘Le të shkojmë dhe pastaj do të flasim’. Por ai tha: ‘Ju nuk e kuptoni si është pa Zizoun, ne nuk do të shkojmë askund’. Pra, atëherë ju mendoni, ‘OK, duhet ta dëgjoj këtë’. Kështu që ne pritëm”.

Zidane bëri 151 paraqitje në ligë për Juventusin dhe shënoi 24 gola përpara se të transferohej te Real Madrid në vitin 2001. /Telegrafi/


Shtuar 28.05.2024 20:10