All or Nothing: Juventus, seriali më i ri nga klubi italian

Sot është 25 nëntori, data e publikimit të All or Nothing: Juventus , seriali i shumëpritur Amazon Prime Video në sezonin 2020/2021 të bianconerëve. Ajo e Scudettos së humbur pas 9 vitesh dominim, e drejtimit të Andrea Pirlos, e vitit të fundit të Cristiano Ronaldos. Nga dy trofetë në vitrinë, nga keqardhjet në Champions League, nga shumë kuriozitete dhe histori të pazbuluara kurrë që janë përjetësuar nga kamerat e dokumentarëve.

EPISODI I 1

Ardhja e Pirlos – Hapet me ardhjen e Andrea Pirlos pas Maurizio Sarri. Asnjë kapitull i dedikuar ish-trajnerit, gjithçka nis me imazhet e trajnerit. “Një marrëdhënie vëllazërie më lidh me Andrean, dështimi i tij do të bëhej edhe një dështim personal”, thotë Gianluigi Buffon, i cili gjithashtu rijeton të shkuarën së bashku. “Ne e përfunduam një sezon pa humbje, e kujtoj me kënaqësi: ishte një grup i zhurmshëm, por me një lidhje të fortë, me një vlerë thelbësore për të arritur rezultate të mëdha”. Pastaj Giorgio Chiellini : “Nuk e prisja të vinte kaq shpejt në trajner të Juventusit, Andrea ka nisur ciklin fitues të Juventusit.” Isha i lumtur por edhe i befasuar – shpjegon Cristiano Ronaldo.-, por ishte e njëjta gjë në Real Madrid me Zinedine Zidane. Ai ka qenë në dhomat e zhveshjes dhe e njeh mënyrën tonë të të menduarit. “” Kur jetonit një kohë të gjatë me trajnerin si shok skuadre, ta shihje atë si trajner ishte emocionuese”, thotë Leonardo Bonucci .
Agnelli ‘prezanton’ Pirlon në ekip. Unë kam qenë President për 10 vjet. Vjet: përtej rezultateve sportive, për mua viti i kaluar ishte një vit i dështuar. Dikush nuk dha gjithçka që mundi, nëse mendoj për përpjekjet e 800 burrave të Juventusit. Duhet të jesh një grup, të gjithë në të njëjtin drejtim, besoj shumë te Pirlo, i takon grupit ta ndjekë atë gjithmonë dhe në çdo rast. Do të jetë e vështirë, kam entuziazmin e së shkuarës. Kushdo që përpiqet të prekë vetëm njërin prej nesh do të kalojë mbi trupin tim”.
“Juventusi uli moshën mesatare për të ndërtuar një cikël si kur mbërrita. Unë mbërrita këtu me Buffon, Del Piero, Chiellini, Marchisio, të cilët më bënë të kuptoj se çfarë do të thotë të veshësh këtë fanellë. Nuk mund të përballoje të mos stërvitesh, në fundi i stërvitjes dikush erdhi për t’ju tërhequr veshët, ne lojtarët duhet ta bëjmë të qartë tani.”
Fabio Paratici flet për ardhjen e Pirlos: “Është një vit shumë i vështirë, me vendime të mëdha, zgjedhje të guximshme. Pa ndërtim, nuk mund të fitosh. Na mësoi Presidenti këtë: duhet të ndryshosh para se të ndryshosh”. Më pas ai tregon një histori për ardhjen e CR7. “Kam bërë një premisë duke thënë ‘mos qesh dhe mos më hedh jashtë’. Unë them ‘mund ta blejmë Cristianon’ dhe shpjegova idenë.
Pirlo u thotë lojtarëve se nuk ka vend për Juventusin këtë sezon . Imazhet e para për seancën dhe për trajnerin që u komunikon edhe disa lojtarëve zgjedhjet e tregut. “Duhet të shkosh të luash dhe të argëtohesh, duke u rikthyer për të luajtur vitin e ardhshëm te Juventusi: nëse shkon me mendjen e duhur, me siguri do të bësh mirë, vetëm mendo të luash”, ka shpjeguar Pirlo për Pjaca, ndërsa i thotë Pellegrinit. “Të lë jashtë është e keqe, nuk ka nevojë të të lë të luash vetëm një lojë herë pas here”.
Chiellini mirëpret të rinjtë . Si kapiten, Giorgio Chiellini mirëpret të rinjtë. Weston McKennie mbërrin dhe mbrojtësi flet për mentalitetin e ri të ardhjes. “Duhet përshtatje kur arrini te Juventusi, por ne duhet t’i tërheqim të gjithë në të njëjtin drejtim.
Debutimi fitues ndaj Sampdorias “Mund të kishe bërë 3 ose 4” thotë Andrea Pirlo duke i buzëqeshur Cristiano Ronaldos pas fitores së tij të parë në ndeshjen debutuese kundër Sampdorias. Imazhet portretizojnë unitetin dhe kompaktësinë e madhe në garën e parë të sezonit.
Juventus merr Alvaro Morata . “Ne kemi nevojë për lehtësi dhe shumë programim, pastaj edhe planet A, B dhe deri në M dhe N si rezervë…”. Fabio Paratici e shpjegon këtë , para se të blejë spanjollin për të cilin është një rikthim në Juventus. “Në katër vite gjithçka ka ndryshuar, por diçka mungonte për të qenë më mirë”, thotë ai duke i buzëqeshur Andrea Agnelli-t.

EPISODI 2

Le të fillojmë me senatorët, me Chiellini -n Hapja i kushtohet Giorgio Chiellinit, i cili ende po rikuperohet nga dëmtimi i tij. Në qendër flet për nokautin e gjatë, të cilin ai e përkufizon “nuk është e lehtë ta pranosh, sepse është jeta jote, sepse kam qenë gjithmonë pjesë e ekipit, e fushës: tani luftoj të përpiqem të ndihem mirë dhe të heq të fundit. kënaqësitë e karrierës sime”.
Chiesa vjen në tetor “Nuk e kam menduar kurrë se do të isha 23 vjeç për të luajtur për Juventusin. Jam i ri, duhet të përmirësohem, ishte një ëndërr: duhet të pedalosh dhe ta bësh të fortë”, thotë ish-sulmuesi i Fiorentinës, i cili më pas. flet edhe nga Buffon. “Ai bëri historinë e futbollit italian: Nuk e di nëse luajtja me të kishte më shumë efekt tek unë apo anasjelltas. Për mua ai është një legjendë”.
Pas ndeshjes kundër Dynamo Kievit, është ndeshja kundër Barcelonës. “Është një vit për t’u përballur si sfidë, kësaj i shtojmë ëndrrën që çdo lojtar i Juventusit ka pasur që nga viti 1996: të arrijë në fund dhe të fitojë Champions League”, thotë Giorgio Chiellini. “Ne jemi të vetëdijshëm se mund të shkojmë deri në fund, fitorja do të na jepte forcë si klub dhe si ekip”, shpjegon Leonardo Bonucci. Andrea Pirlo, megjithatë, paralajmëron. “Lojtarët e rinj ndoshta janë më pak të mësuar të luajnë kaq shumë lojëra të rëndësishme radhazi, aq sa lojtarët më me përvojë janë të rëndësishëm për ta.” Ndërsa Cristiano Ronaldo, në prag të garës, është pozitiv me Covid-19. Nuk do të ketë dhe Juve do të humbasë 2-0 në shtëpi.
Fillojnë kritikat, ndërkohë rikthehet CR7Fillojnë kritikat për futbollin e Pirlos, ndërsa rikthehet Cristiano Ronaldo. “Futbolli është i tillë: Unë nuk luajta, por nuk isha i zemëruar. Jam i lumtur që kthehem për të ndihmuar ekipin, që është gjëja më e rëndësishme.” Me Barcelonën shkoi kështu, tani do të jetë e vështirë të mposhtim “. Katër ndeshjet e ardhshme janë dy fitore (Spezia dhe Cagliari) dhe dy barazime (Lazio dhe Benevento).
McKennie dhe presioni Në pamje të derbit kundër Torinos, McKennie flet.” E ndjej presionin më shumë se kurrë, sepse është Juventusi, ne presim të fitojmë. Ka lojtarë të klasit botëror me të cilët luani dhe ata janë në stol. Nëse luaj shumë mirë, kam një shans të mirë për të luajtur, por nuk është kurrë e sigurt.”

EPISODI 3
Juventusi ëndërron Ligën e Kampionëve “Duhet të jesh edhe me fat”, thotë Andrea Pirlo. “Ka shumë lojtarë të mëdhenj të pajisur më mirë se ne që duan të fitojnë”, shpjegon Giorgio Chiellini. Hapet sërish me Europën që numëron episodin e tretë të serialit, në kuadër të ndeshjes kundër Barcelonës së Lionel Messit. “Liga e Kampionëve është arsyeja pse unë ende luaj”, shpjegon Gianluigi Buffon.
CR7: “Nuk fiton vetëm” “Ne flasim për një grup, një ekip, është e vështirë. Askush në botë nuk mund të bëjë ndryshimin i vetëm: të 11 duhen për të fituar, shpresoj që të jetë viti i duhur”.
Bonucci ngarkon skuadrën e tij para AtalantësNë dhomat e zhveshjes së Stadiumit, kamerat e Amazon përjetësojnë kapitenin Leonardo Bonucci dhe fjalimin e tij para ndeshjes. “Sonte është një ndeshje e madhe që do të na lejojë të fitojmë Scudetton”, u thotë ai bashkëlojtarëve. Pastaj rrëfen edhe një për një. “Për mua ka vetëm një qëllim: të fitoj. Përtej yllit për dhjetë Scudetti radhazi, të provosh se po fiton pas një sezoni kaq të trazuar do të thotë që Juve ka një mentalitet unik. Fitorja do të na jepte më shumë forcë si skuadër.” .
Buffon për të ardhmen e Juventusit “Disa lojtarë që kanë qenë strumbullar janë zëvendësuar, ka një ndryshim brezash. Skuadra është e re, nëse i jepni një ose dy vjet, mund të rihapë një cikël shumë të gjatë fitoresh.”

EPISODI 4

Episodi i Krishtlindjeve në ngjyrë vjollce ‘Krishtlindjet’ që hapet me ndeshjen mes Juventusit dhe Fiorentinës.Fokusi është edhe tek Federico Chiesa i cili gjen formacionin vjollcë si ish. Shumë imazhe në dhomat e zhveshjes për para-ndeshjen, “pushimet nisin nesër: ka këtë garë për të fituar”, thotë trajneri Andrea Pirlo. “Kur vesh këtë fanellë ka vetëm një mënyrë për t’u përgjigjur: dil, fito, fito dhe fito”, gjëmon kapiteni Leonardo Bonucci. Fillimi megjithatë i ngrin menjëherë bardhezinjtë me golin e Vlahovicit. Në 45′ Pirlo qorton skuadrën e tij. “Nëse nuk qëndroni të fokusuar, dukeni si mut: nëse kemi topa, duhet t’i kthejmë”, thotë ai në dhomat e zhveshjes. Por këtu vjen Autogoli i Alex Sandros dhe Pavel Nedved është i tërbuar larg fushës para përfundimit të lojës. Dhe Caceres bën 3-0 vendimtar.
Furia çeke Episodi i katërt i ‘Të gjitha ose asgjë: Juventus’ hapet me goditjen e Juventusit kundër Fiorentinës. Zemërimi i Pavel Nedved që largohet nga fusha para ndeshjes, më vonë shpjegon se “disa ndeshje duhet t’i përjetoj vetëm si trajner. Në vitet e para i kam jetuar si ish-lojtar, tani duhet të mendoj se si të qëndroj i qetë. Nuk eshte e lehte, ndonjehere edhe zemra dhe ti e ke gabim”.
Bonucci dhe transferimi te MilaniNë episodin e katërt ka vend për kalimin e Bonuccit te Milani. Festa te kuqezinjtë në Stadium vazhdon të mos falet nga shumë tifozë. “Ata që nuk më kanë falur për lotin janë një pjesë e vogël e fansave. Nuk e di nëse do të më falin ndonjëherë. Isha i vetëdijshëm që kisha bërë diçka që nuk duhej bërë, por ky jam unë. Juventusi është në shtëpi, jam gati të jap gjithçka”, ka thënë qendra.
Covid ‘thërret’ Juven Para ndeshjes kundër Milanit, Cuadrado është pozitiv. Një tjetër mungesë e rëndë për skuadrën e Juventusit të Pirlos, e detyruar të revolucionarizojë sërish ekipin.

EPISODI 5
Punë me të rinjtë Episodi hapet me ndeshjen e Kupës së Italisë të vendosur nga i riu Rafia kundër Genoas. Një pikënisje për të biseduar me lojtarin aktual të transfertave të ekipit të parë dhe drejtorin e futbollit sezonin e kaluar dhe koordinatorin e U23 dhe Femrave, Federico Cherubini. “Unë jetoj përditshmërinë e ekipit të parë, duke mbajtur përgjegjësi mbi të gjithë të rinjtë dhe gratë. Për mua emocioni është t’i shoh djemtë në moshën 12-13 vjeç dhe më pas t’i shoh sërish të vendosur në Serie A”.
Paratici te Pirlo për përballjen me InterinZyra e shtypit e Juventusit përballet me Andrea Pirlo në kuadër të ndeshjes kundër Interit të Antonio Contes. Në dhomë ndodhet edhe Fabio Paratici, i cili i tregon Pirlos krahasimin mes dy trëndafilave. “Ne kemi dy skuadra me linja krejtësisht të ndryshme: ata kanë bërë disa zgjedhje për të tashmen, ne kemi bërë disa zgjedhje për të ardhmen”.
Parandjenja e Paraticit Menjëherë pas nokautit ndaj Interit, Juventus përfundoi në bankën e të akuzuarve. Dhe Fabio Paratici fillon të frikësohet që atëherë e tutje se do të humbasë titullin. “Dje është hera e parë pas dhjetë vitesh që dëgjoj një herë, një ekip që mund të na mundë në ligën italiane”.
SuperkupaPamjet e Juventusit duke përgatitur ndeshjen, Cuadrado që kthehet nga pozitiviteti te Covid, më pas fusha dhe fitorja ndaj Napolit. “Është një nga Kupat më të bukura që kemi fituar për momentin – thotë Pavel Nedved -. Lojtarë të rinj, të gjithë të rinj: ata fituan në përpjekjen e parë, jam shumë i lumtur. Të mësohesh me të fituar është bukur”.
Paratici në De Ligt“Një kampion në moshën njëzet, ai duket si një nga tridhjetë. Është investimi më i mirë i bërë nga Juventus”. Fabio Paratici, një ish-transferimtar, e thotë këtë për qendrën e ardhur nga Ajax. “Ai ka gjithçka të kampionit: një person dhe një djalë të veçantë”. Djali shpjegon dëmtimet: “Shpatulla filloi të ndryhej disa herë, nuk munda të shtyja në kockë që doli dhe kaq. Të gjithë mund ta kenë të vështirë por në fund çdo herë kam ndjesinë se diçka nuk shkon. Unë them ‘ok, nga kjo ju do të bëheni një lojtar më i mirë.”
Loja e Pirlos dhe Conte-s, Andrea Pirlo, gjatë gjysmëfinales së gjysmëfinales së Kupës së Italisë, e fituar më vonë nga Juventusi kundër Interit.ngarkon skuadrën e tij në përballjen e pjesës së dytë kundër formacionit të Antonio Conte me bardhezinjtë tashmë në avantazh 2-1. Shfaqjet e tyre janë të gjitha të memorizuara: luajnë përmendësh, nëse i ndërpresim, nuk dinë çfarë të bëjnë”. Episodi përfundon me kalimin e raundit të pësuar, mes përqafimeve, përmes këmbës së dytë.

EPISODI i 6-të

Pirlo: “Nuk mund të dalim në Champions League me Porton” Para udhëtimit te Porto, Leonardo Bonucci është dëmtuar. Një pllakë e rëndë për bardhezinjtë, por trajneri Andrea Pirlo, në fillim të episodit të gjashtë të “Gjithçka ose asgjë: Juventus”, nuk u dorëzua. “Juve nuk mund të dalë në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve kundër një ekipi si Porto. Ne e dimë se jemi më të mirë se ata, duhet të shfrytëzojmë momentin.”
Krahasimi Cherubini-NedvedPas nokautit të Portos, në Continassa, në pjesën e parë të episodit të gjashtë të ‘Gjithçka ose asgjë: Juventus’, ka pasur një përballje mes drejtorit të futbollit, Federico Cherubini, dhe zëvendëspresidentit, Pavel Nedved. E ashpër dhe e shëmtuar, nuk e prisja”, shpjegon Cherubini. “Andrea është gjithashtu shumë i zhgënjyer (Pirlo, ed), as ai nuk e priste. “Kur shënon gola pas një minute gjërat ndryshojnë, zemërohem: kalimi i kthesës është në litarët tanë”, shpjegon trajneri.
CR7 në qendër të debatitFigura e Cristiano Ronaldos është në qendër të debatit, që nga fjalët e Paraticit që e cilëson atë si “qershia në Juventus”, tek ato të vetë portugezit për golat e tij e deri te golat që shënon në ndeshjet e rëndësishme të shkurtit dhe Marsi në pritje të rikthimit ndaj Portos. “Ne e shijojmë, është si një Pikaso në shtëpi – thotë Paratici-: nëse bëhet një përfundim i paramenduar, problemi jeni ju”.
Vëllezërit ChielliniNë mes të episodit të gjashtë, afresk familjar me Giorgio Chiellini dhe vëllain e tij binjak Claudio Chiellini, në sezonin e fundit menaxher në Juventus dhe tani drejtor sportiv i Pizës, i cili po luan për një vend për t’u ngjitur në Serinë A. Të dy rishikojnë fëmijërinë e tyre së bashku dhe marrëdhënien që i lidh. “Ndeshjet i jetoj me shumë emocione, si vëlla”, shpjegon Klaudio dhe Giorgio flet edhe për të ardhmen dhe pensionimin e tij. “Nuk më tremb, do të duhet të gjejmë një ekuilibër. Ajo që më pëlqen është të vendos dhe të jetoj në qetësi, nëse do të jetë këtë korrik apo të ardhshëm apo si Buffon në pesëdhjetë”.
Tension i lartë ndaj PortosEpisodi i gjashtë i ‘Të gjitha ose asgjë: Juventus’ në Amazon Prime Video portretizon një nga momentet kryesore. Kamerat e dokumentarëve, në intervalin mes Juventusit dhe Portos, me bardhezinjtë në rezultatin 1-0, portretizojnë Cristiano Ronaldon të nervozuar duke hyrë në dhomat e zhveshjes. “Të bëjmë diçka më shumë eh, se mut, të mos luajmë gjë. Të luajmë mut”. Përballje e vështirë me Juan Guillermo Cuadrado i cili përballet me të dhe i thotë “mos u shqetëso, duhet të jesh shembull për të gjithë” dhe Cristiano i përgjigjet. “Edhe unë, duke përfshirë: Unë nuk po luaj mirë. Mut. Ne nuk po luajmë fare, duhet t’i themi njëri-tjetrit të vërtetën. Ky është Champions. Ne kemi nevojë për personalitet.” “Duhet qetësi dhe durim, pa u grindur, por me karakterin e të fortëve – ndërhyn Andrea Pirlo për t’i motivuar – duke ndihmuar njëri-tjetrin.” . Chiesa barazon, Juventusit i duhet edhe një gol. Kisha do ta bëjë përsëri, me Porton në dhjetë. Ndeshja do të shkojë në kohë shtesë por Porto do ta përmbysë dhe Juve do të largohet në raundin e dytë.
Lotë bardh e zi Episodi përfundon në mënyrë të hidhur. Me dëshpërimin e lojtarëve të Juventusit, në dhomat e zhveshjes, lotët e Cristiano Ronaldos që qanin me duar në fytyrë, ato të Federico Chiesa dhe senatorëve. “Në futboll dhe në sport nuk mund të fitosh gjithmonë, të mbetet hidhërimi për të hedhur poshtë një mundësi”, thotë Gianluigi Buffon. “Janë plagë që do të mbeten brenda për gjithë jetën”, pranon Giorgio Chiellini.

EPISODI i 7-të

Paratici dhe Scudetto “Këtu është një grup njerëzish që zgjohen në mëngjes dhe mendojnë për të fituar titullin e radhës”, shpjegon ish-transferatori i Juventusit në hapjen e episodit. “Të fitosh trofe është e mrekullueshme, të kujtosh se çfarë ndjenje të bësh duhet të të japë forcën për të kapërcyer pengesat”, thotë Giorgio Chiellini.
Shpërthimi i Bonuccit Sullo 0-0 në minutën e 45-të ndaj Benevento-s, shpërthimi i kapitenit Leonardo Bonucci mbërrin në dhomat e zhveshjes në interval. “Nëse duam të luajmë për Scudetton, ne nuk mund të luajmë kështu! Ne nuk mund të luajmë kështu, kështu që ne nuk luajmë mut, ne të gjithë jemi mut nëse luajmë kështu. Kemi luajtur kështu. kjo për një vit. që po e bëjmë këtë”.
Biankonerët do ta humbin ndeshjen 1-0 me gabimin e Arthurit me golin e Gaich. “Shpresoj se do të jetë i vetmi në historinë e Juventusit në shtëpi kundër Benevento – komente të hidhura Giorgio Chiellini – Shpresoja të fitoja Scudetton tim të dhjetë me të gjithë veten time: bëra gjysmën e karrierës si kampion i Italisë, duke e parë atë. e ngritur nga të tjerët do të jetë e çuditshme.” “Nuk mund të them se çfarë shkoi keq, nuk kam fituar kurrë një Scudetto”, thotë Federico Chiesa.
Nedved trondit pas nokautit me BeneventonNë pjesën e parë të episodit të shtatë të ‘Gjithçka ose asgjë: Juventus’, në minutën e trembëdhjetë, pas nokautit të bujshëm ndaj Beneventos, ka një dënim të rëndë nga Pavel Nedved. Deklaratat jo vetëm të izoluara, por edhe të trazuara nga zhurma e sfondit, por ajo që kuptohet, për shkak të eliminimit në Champions League dhe më pas pikërisht për humbjen shokuese me rajonin e Campania-s, Nedved thotë se “janë mendjemadh (… të pakuptueshme) , (kanë dalë? ) në Champions League. Duhet të shkosh atje dhe t’i thyesh kokën.” “Unë nuk jam, ne jemi pjesë e kësaj gjëje këtu” përgjigjet Paratici ndërsa Nedved tregon gishtin drejt dhomës së zhveshjes ku Pirlo kthehet menjëherë. “Janë ata! Janë ata!”. Të gjitha përballë Andrea Agnellit.
Pirlo flet me BuffonPirlo flet për veten me Buffon, gjatë episodit të shtatë. Portieri thotë se “do të hiqja dorë nëse nuk do të ndjeja energji të fortë” për të ardhmen. “Është kari im të shoh njerëz me celular para ndeshjes në krahasim me kohën tonë”, thotë Pirlo. “Me ndryshimin e gjeneratës, megjithatë duhen ekuilibra dhe forca të reja”, sqaron portieri.
Shoku SuperlegaNë episodin e shtatë, shoku. Njoftimi i Juventusit dhe evropianëve të tjerë të mëdhenj të Superligës. Andrea Agnelli, në një takim me të gjithë drejtuesit, stafin dhe ekipin, shpjegon logjikën e projektit të ri. “Klubet janë kompani, ne vlerësojmë miliarda humbje kumulative. Ose keni borxh ose keni nevojë për kapital, e tashmja dhe e ardhmja llogariten,” thotë Agnelli. Një temë që ndan tifozët e Juventusit, por projekti së shpejti do të shkatërrohet.
Buffon i thotë lamtumirë JuventusitPas kapitullit kushtuar humbjes ndaj Milanit, hapësira për Gianluigi Buffon dhe lamtumira e tij me Juventusin. “Nuk e kam idenë se çfarë mund të bëj, por ndihem si një person i plotësuar”. “Gigi është unike – thotë Bonucci –, e konsideroj veten të privilegjuar, do të më mungojnë mësimet e tij kur ishte i ri, që më jep tani”. “Kur lojtarë të tillë largohen, humbet shumë – thotë i riu Federico Chiesa – por për të gjithë vjen një moment kur thua ‘kam bërë shumë, ndryshoj jetën time’”.

EPISODI 8
Episodi i fundit Juventusi po luan Champions League dhe duhet të përballet me finalen e Kupës së Italisë. “Kur vjen te Juventusi, e bën për të fituar”, thotë Andrea Pirlo. “Ka shumë hidhërim në gojë për Inter Scudetton, shpresoja të arrija të dhjetën”, komenton Giorgio Chiellini. “Më djeg – vijon Pirlo – nuk është e bukur dhe e thjeshtë. Është pjesë e futbollit dhe jetës por edhe e kampionatit italian. Nuk ka ndodhur që një ekip të fitojë kaq shumë vite, të ndodhin vite të këqija”. “Ju keni mësuar nga një sezon i tillë që asgjë nuk merret si e mirëqenë, se gjithçka duhet pushtuar”, pranon Gianluigi Buffon. “Ishte një vit i vështirë, i veçantë, plot me kritika – i lloji Leonardo Bonucci –: Unë gjithmonë do ta tregoj fytyrën time, për mua Juventusi është dashuri”.
Ndeshja e parë është ajo kundër Interit. Ata duan të vijnë këtu për të bërë fenomenet pasi kanë fituar Scudetton, le të mos i lëmë ta bëjnë këtë”, thotë Pirlo. Juventus fiton një ndeshje të vuajtur. Tjetra është Atalanta.
Paratici dhe emocioni për Buffon “Buffon është një person tjetër, me një ndjeshmëri të ndryshme nga ne normale”, thotë i prekur Fabio Paratici. “Për të qenë në lartësinë e Juventusit, duhet të kesh ADN-në fituese”, shpjegon Andrea Agnelli./h.ll/albeu.com

Përpunuar dhe përkthyer nga “Tuttomercatoweb”.

 


Shtuar 25.11.2021 17:08