A është Italia tashmë në finale? Kjo është përgjigjja që e jep Roberto Mancini

Trajneri i Italisë Roberto Mancini ka thënë se Italia nuk është ende në finale në prag të ndeshjes kundër Italisë e cila zhvillohet nesër nga ora 21:00.

Fituesi i gjysmëfinales Itali-Spanjë do të ballafaqohet në finale të Euro 2020 me fituesi e gjysmëfinales tjetër ndërmjet Danimarkës dhe Anglisë.

“Do të jetë një lojë e vështirë, Spanja është ndryshe nga Belgjika dhe ne do të përballemi me shumë vështirësi. Ne vuajtëm kundër Austrisë për shkak të agresivitetit të tyre dhe sepse ishte loja e parë në fazën e eliminimit direkt, ”tha Mancini në një konferencë për shtyp.

“Spanja ka qenë e jashtëzakonshme gjatë viteve të fundit, ata kanë shumë lojtarë të rinj dhe një trajner të shkëlqyeshëm. Luis Enrique fitoi Ligën e Kampionëve me Barcelonën, por jo vetëm kaq. Skuadra e tij tjetër, Roma luajti futboll të mirë. ”, vazhdoi italiani.

Një nga pikat e forta të ekipit të tij në Itali besohet të jetë uniteti i grupit, duke përfshirë stafin e Mancinit me Gianluca Viallin dhe Attilio Lombardon.

“Unë dhe Vialli jemi rritur së bashku, ne jemi më shumë se miq. Ai është si një vëlla për mua, si ata që luajtën në atë krah të Sampdorias. Luca është pak më i moshuar, prandaj na pëlqen ta dëgjojmë kur ai flet ”, tha Mancini.

Ai komentoi për faktin se shumë gazetarë dhe ekspertë italianë tashmë ndiejnë që Italia është në finale.

“Unë shpresoj se ata do ta kenë mirë, Nuk do të jetë e lehtë, ne duhet të bëjmë një paraqitje të shkëlqyeshme, Spanja është një ekip i lartë, ne jemi në gjysmëfinale, kështu që nuk do të jetë e lehtë.”, tha në fund Mancini.


Shtuar 5.07.2021 19:04