Sot 246 vjetori i Pavarësisë së SHBA, Basha: Gëzuar 4 korrikun, zoti e bekoftë miqësinë mes dy kombeve tona

Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot 246 vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Ish-kryetari i Partisë Demokratike e ka nisur ditën pikërisht me një urim për këtë ditë speciale.

Basha shkruan se më këtë datë lindi shteti që u bë simbol i lirisë, i demokracisë, i të drejtave themelore të njeriut dhe mbrojtes së tyre kudo në botë.

Më tej Basha shton se shqiptarët e përkujtojnë këtë ditës historike në 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe SHBA-së.

Postimi i plotë i Bashës:

🇺🇸 4 korriku i 1776 shënoi lindjen e shtetit që u bë simbol i lirisë, demokracisë, të drejtave themelore të njeriut, dhe mbrojtëse e këtyre vlerave kudo në botë. Pavarësia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka frymëzuar popuj e kombe, për të realizuar ëndrrat dhe idealet e lirisë dhe demokracisë për shoqëri të lira e të emancipuara.
Ne shqiptarët e përkujtojmë këtë ditë historike, në 100 vjetorin e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe SHBA, me krenari dhe mirënjohje për ndihmën dhe mbështetjen e jashtëzakonshme që kombi amerikan na ka dhënë përgjatë gjithë historisë tonë, si kur diskutohej fati i ekzistencës tonë, ashtu edhe më pas, në sfidat e daljes nga errësira e diktaturës drejt dritës së lirisë dhe demokracisë, në çlirimin e Kosovës dhe shpalljen e pavarësisë së saj, në anëtarësimin e Shqipërisë në NATO dhe në procese të tjera të zhvillimit ekonomik të vendit dhe integrimit në BE.
Gëzuar 4 korrikun! Zoti e bekoftë miqësinë mes dy kombeve tona 🇦🇱🇺🇸./albeu.com