Me gjuhën jashtë, historia që fshihet pas fotos ikonë të Ajnshtajn

Kur mendoni për Albert Einstein, çfarë ju vjen në mendje? A është teoria e tij e relativitetit special, ajo që gjeneroi ekuacionin e famshëm E=mc2? A është çmimi i tij Nobel për zbulimin e efektit fotoelektrik?

Ok. Të gjithë e dimë se gjëja e parë që na vjen në mendje nga Ajnshtajn është foto epike me gjuhën jashtë.
Për një shkencëtar serioz që bëri zbulime të tilla të frikshme rreth universit, kjo është një fytyrë mjaft qesharake , por ka kuptim kur i di rrethanat.

Historia e fotos, “gjuha e përjetshme”

Imazhi që Guardian e quan “ndoshta një nga fotografitë më të njohura të shtypit të çdo personaliteti të shekullit të 20-të” është marrë më 14 mars 1951 – ditëlindja e Ajnshtajnit. Shkencëtari po linte festën e ditëlindjes së tij të 72-të në Universitetin Princeton, i cili kishte qenë i mbushur me fotografë dhe kuptohej se ishte i lodhur duke buzëqeshur gjithë natën.

Teksa u largua nga ngjarja dhe u ngjit në sediljen e pasme të një makine midis Dr. Frank Aydelotte, ish-drejtues i Institutit për Studime të Avancuara në Universitetin Princeton, dhe gruas së Aydelotte, Marie Jeanette, një turmë tjetër gazetarësh dhe fotografësh përparuan.

Ajnshtajni nuk ishte në humor. Sipas legjendës, ai bërtiti: “Mjaft!” Por ata nuk dëgjuan. Nga zemërimi – dhe ndoshta pak inat – Ajnshtajni nxori gjuhën jashtë turmës, pastaj u largua menjëherë. Arthur Sasse nga UPI ishte mjaft me fat për të kapur goditjen e disa sekondës.

Ajnshtajni mund ta kishte kaluar atë atë natë, por ai ishte gjithashtu edhe një tip sportiv. Atij i pëlqeu fotografia që Sasse shkrepi dhe i kërkoi UPI-së nëntë printime që mund t’i përdorte si kartolina përshëndetëse personale. Shumica e tyre ishin prerë për të përfshirë vetëm fytyrën e tij, duke krijuar imazhin ikonik që të gjithë e njohim sot.

Njëri, megjithatë, mbeti ashtu siç është, dhe ai e nënshkroi atë për një gazetar. Në vitin 2017, ajo foto u shit në ankand për 125,000 dollarë./albeu.com/

Shtuar 25.01.2022 11:07