Zgjoheni çdo mëngjes me dhimbje koke? 3 arsyet pse ju ndodh

Shumë prej nesh zgjohen shpesh me dhimbje koke. Pse po ndodh kjo? Albeu.com jua tregon më poshtë:

Cilësi e dobët e gjumit

Kjo është një nga arsyet më të rëndësishme. Nëse për ndonjë arsye nuk flini mirë, trupi reagon me dhimbje koke në mëngjes. Gjumi i ndërprerë është një shkak i zakonshëm i migrenës. Neuralgjia trigeminale, e cila shkakton dhimbje në fytyrë, mund të ndërpresë gjumin, zgjimin e të sëmurëve gjatë natës.

Ankthi

Një nga efektet fizike të ankthit dhe stresit është dhimbja e kokës në mëngjes. Nëse zgjoheni në mëngjes me dhimbje koke, është e dobishme të provoni praktikat e frymëmarrjes ose meditimin për të menaxhuar stresin.

Ndërprerja e papritur e kafeinës

Konsumi i përditshëm i kafeinës shkakton varësi. Kjo do të thotë se nëse një person vendos të ndalojë së piri kafe, ka më shumë gjasa të përjetojë simptoma të tërheqjes. Një nga simptomat kryesore të mungesës së kafesë është dhimbja e kokës. Nëse vendosni të reduktoni konsumimin e kafeinës, mund t’ju duhet ta bëni këtë gradualisht.


Shtuar 14.01.2022 22:42