Vitamina E, për çfarë shërben dhe pse është kaq e rëndësishme në verë

Vitamina E është një aleat i shkëlqyer sidomos në verë, një vitaminë që ndihmon në mirëqenien fizike dhe emocionale. Ajo ka veti antioksiduese, të dobishme për të luftuar stresin, i cili nxit plakjen.

Në cilat ushqime gjendet vitamina E?

Ndër burimet më të mira ushqimore të vitaminës E janë farat, në veçanti farat e lulediellit, frutat e thata si bajamet, lajthitë dhe arrat, ullinjtë dhe vaji i ullirit ekstra i virgjër, por edhe perimet me gjethe jeshile. Dhe gjithashtu disa varietete të frutave të freskëta, si avokado, manaferra dhe rrush.

Çfarë përfitimesh sjell vitamina E?

Lufton lodhjen

Në muajt e verës me rritje të temperaturave rritet rreziku për të vuajtur nga ënjtjet dhe rëndimet. Falë veprimit të saj antioksidues, vitamina E nxit qarkullimin e duhur të gjakut. Për shembull, si një meze të lehtë të mëngjesit ose të pasdites, së bashku me fruta të freskëta, zgjidhni disa bajame ose fara luledielli.

Në verë, a e gjeni veten më pak të fokusuar dhe më të lodhur? Vitamina E është gjithashtu një aleat i shkëlqyer për shëndetin e trurit dhe neuroneve të tij. Mungesa e kësaj vitamine shoqërohet edhe me dobësi dhe lodhje të muskujve, të cilat mund të përkeqësohen këtë sezon për shkak të ndryshimeve të papritura klimatike. Marrja e ushqimeve që janë të pasura me to në dietë ju lejon gjithashtu të qëndroni larg lodhjes fizike.

Është e mirë për lëkurën

Në ditët e bukura të verës kalojmë më shumë kohë jashtë. Vitamina E është gjithashtu një aleat në rritjen e mbrojtjes së lëkurës ndaj dëmtimit të shkaktuar nga ekspozimi në diell.

Kjo vitaminë, në fakt, përveçse ka veti të shkëlqyera antioksiduese dhe mbrojtëse, lehtëson përthithjen e vitaminës A, e cila është edhe aleate e lëkurës në luftën kundër stresit oksidativ të shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit.

Dy shembuj për t’u vënë në praktikë menjëherë në tavolinë janë: pasurojeni sallatat shumë të zakonshme të perimeve me gjethe me ushqime të tilla si karotat apo kajsitë, dhe sigurisht me pak vaj ulliri.


Shtuar 27.05.2024 14:16