Si të shpëtoni nga njollat ​​në fytyrë

Njollat në fytyrë janë një problem dermatologjik që mund të shkaktohet nga shkaqe të ndryshme, me më të zakonshmet është ekspozimi i vazhdueshëm ndaj diellit.

Lëkura e fytyrës është ndoshta pjesa e vetme e trupit që ekspozohet vazhdimisht ndaj rrezeve të diellit. Në këtë sulm që lëkura merr çdo ditë, trupi përgjigjet me më shumë prodhim të melaninës.

Melanina është substanca që i jep ngjyrë lëkurës sonë. Edhe pse prodhimi i melaninës është një reagim i shëndetshëm i trupit, ekspozimi i tepërt në diell mund të shkaktojë simptoma të pakëndshme. Njëra prej tyre janë njollat ​​në fytyrë.

Disa shkaqe të tjera të njollave në fytyrë janë çrregullimet hormonale, trashëgimia dhe mosha.

Le të zbulojmë se çfarë mund të bëjmë për të hequr qafe njollat ​​e bezdisshme ngjyrë kafe që shfaqen në lëkurën tonë.

Parandalimi është trajtimi më i mirë, prandaj duhet të jemi të kujdesshëm me ekspozimin e tepërt në diell.

Parandalimi bazohet në mbrojtjen nga dielli. Të mbajmë kapele dhe të përdorim krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën./albeu.com


Shtuar 4.09.2021 13:31