Shenjat në trup që tregojnë se keni mungesë proteinash

Proteina është një përbërës shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë dhe na jep energji, ndihmon në humbjen e peshës dhe në përgjithësi është një element i vlefshëm për trupin tonë.

Pse proteina është kaq e rëndësishme?

Proteina është një bllok ndërtues i trupit, muskujve, rrit metabolizmin dhe aftësinë për të djegur dhjamin. Është me të vërtetë “karburanti” që aktivizon dhe mbështet trupin në ndërtimin e indeve dhe qelizave të shëndetshme.

Këto janë shenjat më të zakonshme që trupi juaj po ju paralajmëron se ndoshta nuk po merrni proteina të mjaftueshme.

Shërimi i ngadalshëm i plagëve

Proteina kërkohet për shërimin e plagëve dhe kur mungon, shërimi bëhet më i ngadalshëm, formimi i kolagjenit zvogëlohet dhe plagët gjithashtu mund të përkeqësohen.

Infeksione të shpeshta, sistem imunitar i dobët

Dihet se marrja e reduktuar e proteinave ndikon në funksionimin e sistemit imunitar. Mekanizmi ka të bëjë me rolet që luajnë aminoacidet në formimin e antitrupave – të njohur si proteina – dhe në rregullimin e përgjigjeve imune.

Kocka të dobëta

Kjo mund të çojë në më shumë fraktura, veçanërisht tek të moshuarit. Formimi, mbështetja dhe riparimi i kolagjenit në faza të ndryshme të jetës ndikohen nga mungesa e proteinave, siç është masa e muskujve, dhe të dyja punojnë së bashku.

Rënie flokësh

Kjo mund të lidhet me mungesën e hekurit, e cila është një mungesë e zakonshme e mikronutrientëve që rezulton nga mungesa e proteinave në dietë, veçanërisht mishit dhe bishtajoreve.

Rritja e urisë dhe dëshirës për ushqim

Kur nuk konsumoni proteina të mjaftueshme, është e zakonshme të ndjeni uri të fortë, pasi trupi aktivizon mekanizmin e oreksit për të marrë atë që i nevojitet./albeu.com

 


Shtuar 24.09.2021 17:49