Sa mirë na bën dhe sa na shëndosh akullorja

Është folur shumë për sa të mira apo të këqija janë akulloret, nëse ato kanë shumë kalori dhe nëse janë të dëmshme për shëndetin tonë. Jo shumë njerëz e dinë që akullorja ka një vlerë të lartë ushqyese, pasi është një burim i proteinave, karbohidrateve, yndyrave, vitaminave, mineraleve dhe elementëve gjurmë.

Por meqenëse përbërësi kryesor i akullores është qumështi, mund të identifikoni shumicën e karakteristikave të tij pozitive. Ai përmban të gjitha acidet e nevojshme amino kryejë funksione të rëndësishme në trup, në lidhje me rritjen, metabolizmin, prodhimin enzimë, riparimin e indeve. Përveç kësaj, kalciumi dhe fosfori që ai përmban kontribuojnë në shëndetin e kockave tona dhe janë përbërës të rëndësishëm për shumë funksione të tjera të trupit.

Është gjithashtu një burim i pasur i vitaminave B dhe kështu ndihmon funksionimin e duhur të sistemit nervor qendror. Nëse akullorja përmban arra të tilla si bajame, lajthi dhe arra, atëherë vlera ushqyese e saj rritet për shkak të përmbajtjes së acideve yndyrore të pangopura dhe të pangopura, yndyrave omega-3, magnezit, vitaminës E, hekurit dhe zinkut.

Vlera energjetike e një akullore shkon nga 80 deri në 250 kalori në 100 gram, në varësi të llojit:

Akullore me shumicë: Mesatarisht, një filxhan akullore mund të ketë 300 -400 kalori. Një lugë vanilje përmban 4-6% yndyrë dhe rreth 150 kalori, ndërsa një top çokollate përmban 7-13% yndyrë dhe rreth 240 kalori. Nëse i shtojmë akullores sonë një nga këto, shurupin e çokollatës, ajkën, arrat, tartufin, ose e shoqërojmë me një ëaffle ose biskotë, kaloritë mund të arrijnë në 600-700.

Kos i ngrirë: Zakonisht bëhet duke përzier qumësht me yndyrë të ulët dhe kos, sheqer, hirrë, ndoshta ndonjë ëmbëlsues tjetër si dekstroza, shije të tilla si vanilje ose mastikë, kakao ose disa fruta për të bërë shije të ndryshme dhe një stabilizues. Kos i ngrirë për të marrë një cilësi kremoze dhe kadifeje. Kosi i ngrirë është një alternativë e mirë ëmbëlsirë, me një rendiment kalorik pothuajse të ngjashëm me granitën ose sherbetin (p.sh. 100 – 120 kalori për 100 g)


Shtuar 21.08.2021 10:24