Pija që parandalon gërrhitjen dhe ju ndihmon të bëni gjumin e qetë

Gërhitja jo vetëm që ju shqetëson ju, por edhe personat që flejnë pranë jush. Kështu që nëse doni të bëni një gjumë më të qetë dhe të provoni dicka bimore që mund t’ju ndihmojë m poshtë keni një recetë:

Për të përgatitur këtë pije ju nevojiten: 1 kokërr limon, 1 rrënjë xhinxher, 1 mollë, 1 karotë dhe 200 ml ujë. Lani fillimisht mollën dhe karotën, pastaj qërojini dhe kalojini ne frulator. Shtoni limonin, rrënjën e xhinxherit dhe vazhdoni përzierjen derisa masa të bëhet e ujshme. Në fund bashkojeni me ujin e vakët dhe pijeni dy orë para se të flini.

Acidi citrik që gjendet tek limoni eleminon toksinat që mblidhen në mushkëri dhe redukton mukozat nazale. Kurse ingredientët e tjerë përmbajnë vitamina A, C dhe E, antioksidantë, përbërës me veti antiinflamatore dhe analgjezike që çhelmojnë mushkëritë.


Shtuar 23.03.2021 08:30