Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga konsumi i fiqve

Fruti i verës padyshim që është fiku. Përveç shijes së mrekullueshme, është gjithashtu jashtëzakonisht i shëndetshëm.

Për shkak të lëkurës së tyre të butë, farërave krokante dhe tulit të shijshëm, fiqtë përmbajnë lëndë ushqyese, vitamina A, B1 dhe B2 dhe minerale si kalcium, hekur, fosfor, mangan, natrium, kalium, etj.

Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë disa përfitime që merrni prej tyre:

  • Ato ulin presionin e gjakut
  • Ato parandalojnë kapsllëkun
  • Parandaloni sëmundjet e zemrës
  • Ato ndihmojnë në ruajtjen e densitetit të kockave
  •  Ato përmirësojnë jetën seksuale
  • Ato lehtësojnë dhimbjen e fytit

Pavarësisht përfitimeve të tyre, nëse e teproni me fiqtë, ekziston mundësia e diarresë, ndërsa duhet t’i shmangni nëse keni problem me veshkat ose fshikëzën e tëmthit./albeu.com

 

 


Shtuar 14.08.2021 23:20