Alergjia e syve: Çfarë e shkakton dhe si ta trajtoni

Alergjia e syve (konjuktiviti alergjik) është një pezmatim i syrit i shkaktuar nga kontakti me alergjenët, siç janë poleni, myku, marimangat ose qimet e kafshëve shtëpiake.

Është rezultat i mbrojtjes së sistemit imunitar të trupit nga materiali që zakonisht nuk është i dëmshëm, por nuk e njeh atë. Njihet gjithashtu edhe si reagim i mbindjeshmërisë. Alergjenët, materiale ndaj të cilave trupi është tepër i ndjeshëm, futen në sytë tuaj duke bërë që trupi të lëshojë kimikate të quajtura histamina, të cilat shkaktojnë inflamacion.

Simptomat:

Skuqje, kruajtje dhe ënjtje të syve, të cilat mund të shoqërohen nga një ndjesi pickimi ose djegieje. Sytë tuaj mund të ndjehen të ashpër, si të kishin rërë nën qepalla dhe shikimi juaj mund të jetë i paqartë përkohësisht. Përveç kësaj, mund të keni hundë të lëngshme ose kruarje, teshtitje, kollitje ose dhimbje koke.

Çfarë të bëni:

Identifikoni dhe shmangni kontaktin me alergjenin. Nëse vendosni lente kontakti dhe bini në kontakt me një alergjen të njohur, hiqni lentet tuaja. Mund të jetë gjithashtu e dobishme të keni një ilaç për shpëlarje të syve, ose disa pika vaji për vajosjen.

Nëse simptomat vazhdojnë, bëni një vizitë te mjeku./albeu.com


Shtuar 15.05.2021 10:28