RECETA/ Supa e cila forcon sistemin imunitar dhe na mundëson shërim më të shpejtë nga viruset

Një supë me perime ka shumë përfitime për trupin. Vitaminat dhe antioksidantët që përmbajnë perimet forcojnë sistemin tonë imunitar dhe na mbrojnë ose na ndihmojnë të shërohemi më shpejt nga një virus. Nga ana tjetër, ato janë të ulëta në kalori, përmbajnë shumë ujë dhe fibra, kombinimi i të cilave kontribuon në ndjenjën e ngopjes dhe detoksifikimit.

Është gjithashtu një ushqim që në thelb nuk ka nevojë për recetë! Thjesht prisni të gjitha perimet që keni në frigorifer dhe vendosini në një tenxhere me ujë në mënyrë që të mbulojë. Ziejeni dhe kur të jetë gati, ose grijeni dhe bëni një supë të shijshme prej kadifeje ose shijojeni ashtu siç është.

Çfarë ju duhet për supën me perime

Qepë e freskët

Presh

Gjethe lakre

Kunguj

Karota

Patate e ëmbël

Kungull portokalli

Patate

Selino

Kërpudha

Domate

Përgatitja:

Zijini të gjitha së bashku dhe më pas vendosni në blender. Dhe voila, supa është gati./albeu.com


Shtuar 14.01.2022 15:45