Nga diamanti te floriri, si t’ja “rrisni vlerën” bizhuve tuaja me këtë truk të thjeshtë pastrimi

Nëse ju mbani bizhuteritë tuaja çdo ditë ose vetëm për raste të veçanta, kur kalon shumë kohë përfundimisht kanë nevojë për pastrim të mirë. Locionet dhe vajrat e trupit bëjnë që, prishja të ndodh me kalimin e kohës, dhe nganjëherë edhe bizhuteritë më të çmuara fillojnë të duken të përdorura.

Mos nxitoni të blini një bizhuteri të shtrenjtë të pastër. Këto truke të mahnitshme për pastrimin e bizhuterive bëhen me produktet që mund të keni në shtëpinë tuaj. Ata ju kursejnë para duke sjellë përsëri shkëlqim.

Si të pastroni argjendin: Pastrimi i argjendit merr disa hapa shtesë, por rezultati përfundimtar definitivisht është me vlerë. Krijoni një “limonadë” . Thjesht përzieni së bashku 1 lugë çaji Sapun, 1 lugë gjelle sodë një lugë gjelle kripë dhe një lugë gjelle larës duarsh dhe rreth 1/4 filxhan ujë të distiluar. Hidhni në bizhuteri dhe lëreni të paktën një orë.

Si të pastroni diamantet: Miksoni vetëm dy përbërës : Ilaç pastrimi dhe disa pika larës duarsh si sapun. Vendoseni unazën në këtë përzierje dhe lijeni për disa minuta. Më pas merrni një furçë dhe fërkojeni mirë.

Si të pastroni bizhuteritë prej floriri: JU mjafton një leckë e butë, një furçë dhëmbësh e vjetër Shto tre pika vaj esencial limoni në 1/3 gotë uji. Lëreni përzierjen të pushojë për të paktën 5 minuta dhe më pas vendosni bizhuterinë. Mund ta lini në të sat ë doni pastaj ta pastroni me furçë.