Me këto vitamina do të luftoni rënien e flokëve

Rënia e flokëve është simptomë e shumë sëmundjeve. Në hetimin e rënies së flokëve ne kontrollojmë nivelet e hekurit dhe zinkut në trup dhe rivendosim nëse ka mungesë.

Ne shpesh marrim suplemente ushqimore për flokët ose thonjtë e dobët, veçanërisht për njerëzit me konsum të ulët të proteinave ose nevoja të shtuara, të cilat përmbajnë biotinë (B7) e cila është e përfshirë në sintezën e aminoacideve të nevojshme për rritjen e flokëve dhe gjendjen e mirë të thonjve.

Përveç zinkut dhe biotinës, këto suplemente mund të përmbajnë aminoacide si cisteinë (një bllok ndërtimi i flokëve), silic dhe bakër (që ndihmojnë në rritjen e flokëve) dhe vitaminë C, e cila ndihmon në absorbimin e hekurit, formimin e kolagjenit dhe ka antioksidantë. aktivitet.

Vitamina D është në thelb një hormon i sintetizuar nga lëkura e njeriut kur ekspozohet në diell, në formën e saj pararendëse. Shumë popullata mesdhetare, pavarësisht nga rrezet e diellit intensive, kanë mangësi ose mungesë të vitaminës D, ndoshta për shkak të një sfondi gjenetik. Ekspozimi në diell pa ndërmjetësimin e xhamit, apo një filtri tjetër që bllokon UVB-në, ndihmon në prodhimin e vitaminës D, por mjafton një ekspozim i vogël.

Burimet e prodhimit të UVA (solarium) nuk ndihmojnë në prodhimin e vitaminës D.

Hekuri ka mungesë në një pjesë të madhe të popullsisë. Manifestimet e lëkurës në këtë rast janë thatësia, brishtësia, rënia e flokëve, onikoliza dhe keiliti këndor./albeu.com

Shtuar 1.12.2021 18:18