Ju ka mbetur ndonjë krem ​​kundër diellit nga viti i kaluar? Ja nëse mund ta përdorni sërish

Me siguri ju ka mbetur krem ​​kundër diellit ose losion nga viti i kaluar dhe tani po pyesni veten nëse mund t’i përdorni.

Secili produkt ka afatin e vet të ruajtjes, por gjithsesi këto janë kremra që ne i përdorim për sezon, ndaj duhet të mendoni me kujdes nëse janë për përdorim edhe këtë vit.Kjo pyetje është adresuar nga dy ekspertë të cilët shpjeguan se si të zbuloni lehtësisht nëse po hedhin kremra apo mund t’ju mbrojnë edhe këtë vit, shkruan albeu.com.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) e konsideron kremin kundër diellit si një produkt pa recetë dhe për këtë arsye kërkon që secili të jetë i datës. Por, dielli, rëra dhe uji i kripur më së shumti e fshijnë atë datë nga shishja, ndaj ndodh që kremi të vazhdoni ta përdorni edhe pse i ka skaduar kohë më parë.

” Nuk rekomandohet përdorimi i kremit kundër diellit që ka skaduar”, thotë dermatologia Mariza Gershik.

Ajo shton se është e rëndësishme të mbani mend se nëse përdorni vërtet mjaftueshëm krem ​​kundër diellit dhe përsëritni aplikimin sipas këshillave, nuk ka gjasa që në fund të verës të keni një sasi më të madhe kremi apo locioni në shishe.

Cilat janë pasojat nëse vazhdoni të përdorni krem ​​kundër diellit të skaduar?

Ekspertët theksojnë se kremrat e skaduar nuk ofrojnë absolutisht asnjë mbrojtje për lëkurën nga dielli, ndaj ka mundësi që të digjeni apo të merrni djegie. Efekti, thonë ata, është sikur të mos keni aplikuar absolutisht asgjë në lëkurën tuaj.

“Djegiet nga dielli më pas çojnë në dëmtim të lëkurës”,  thotë dermatologu Andji Silal.Dr. Gershik thotë se kremi kundër diellit ndoshta nuk do të sigurojë të njëjtën masë mbrojtjeje siç tregohet në etiketë dhe mund të mos jetë më efektiv, gjë që mund të rrisë mundësinë e shfaqjes së djegies nga dielli dhe dëmtimit.

Përveç kësaj, përbërësit e kremit mund të çojnë në acarim të lëkurës, gjë që mund të jetë një problem i madh kur kombinohen me djegie, ndaj është padyshim më mirë të mos përdorni fare kremra të skaduar.

FDA pretendon se kremrat kundër diellit mund të qëndrojnë efektivë deri në 3 vjet, dhe kjo vlen si për variantet kimike ashtu edhe për ato minerale.

– Megjithëse bllokuesit fizikë në to, oksidi i zinkut dhe dioksidi i titanit, mund të zgjasin më shumë se ato kimike, data e skadencës gjithashtu merr parasysh përbërësit e tjerë që gjenden në kremrat kundër diellit, kështu që si SPF kimik dhe mineral priren të ndjekin të njëjtat udhëzime në lidhje me skadencën. datë – thotë Gershik.

Ajo gjithashtu vë në dukje se kremi duhet të ruhet në temperaturën e dhomës dhe pa rrezet e diellit direkte për të ruajtur jetëgjatësinë optimale.

Shenjat se kremi kundër diellit ishte prishur përfshinte një ndryshim në ngjyrë, konsistencë dhe erë. Por edhe në mungesë të ndonjë faktori të dukshëm, nëse nuk jeni të sigurt, është mirë të hidhni kremin e diellit të vitit të kaluar dhe të blini një të ri. /albeu.com/

Shtuar 21.06.2022 17:08