Gjethja e mrekullive: Lufton pagjumësinë, presionin e lartë të gjakut, sheqerin dhe mpiksjen e gjakut

Gjethja e dafinës është një nga gjethet të cilat bëjnë mrekulli për shëndetin e njeriut duke luftuar një sërë problemesh:

Problemet nervit shiatik
Dhimbje koke dhe migrenë
Dobësi dhe energji të ulët
Kistet
Spazma
Artritin
Infeksionet e lëkurës
Dhimbje barku dhe gazra
Gërhitjen
Simptomat para menstruacioneve
Depresioni
Të gjitha që duhet të bëni për të shijuar këto përfitime është pirja e çajit të dafinës, e cila përgatitet si më poshtë:

PËRBËRËSIT:

30 gram gjethe të thata dafine

Ujë

Udhëzime:

Shto gjethet e thata sapo uji vlon, dhe lërini për disa minuta. Pastaj, hiqni enën nga nxehtësia, mbuloni atë dhe lëreni shumë të ftohet. Për efektet më të mira, pini çajin e dafinës dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Gjethet e kësaj bime janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe posedojnë këto veti mjekësore:

– Lehtëson dhembjen. Për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, ziej 5 gjethe dafine në 1 litër ujë dhe shtoni atë në vaskë e mbajeni për 15 minuta.

– Këto gjethe janë të pasura me hekur, kalium, vitaminë C, A, kalcium, magnez dhe mangan.

– Ato ndihmojnë tretjen, dhe trajtojnë ulcera stomaku, dhimbje barku dhe fryrje.

– Qetësojnë dhimbjen e artritit. Thjesht hiqni vajin e këtyre gjetheve në nyjet e prekura.

– Për të trajtuar infeksionet e lëkurës, aplikoni një kompresë të ngrohtë me lëngun gjetheve të dafinës në zonën e prekur. Gjethet kanë veti të fuqishme antibakteriale dhe antifungale.

– Çaji i gjetheve të dafinës lufton çështjet e frymëmarrjes, kollës, gripin dhe ftohjet. Thjesht aplikoni fasha të ngrohta në gjoks me lëngun e marrë nga zierja e dafinës.

– Gjethet e dafinës janë të dobishme në rastin e diabetit, pasi ato rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.

– Përdorni një shpëlarje me gjethet e dafinës për të parandaluar zbokthin.


Shtuar 3.01.2022 20:43