Çfarë duhet të hani pas stërvitjes për të rritur efektin e saj

Intervali menjëherë pas stërvitjes është kritik nga ana ushqyese, pasi rezultati i ushtrimeve rrit ndjeshëm aftësinë e trupit për të sintetizuar proteina të reja muskulore dhe për të rimbushur humbjet e glikogjenit.

Për këtë arsye është e rëndësishme të dini se çfarë të hani pas stërvitjes. Albeu.com jua tregon më poshtë ushqimet më të mira.

Proteina duhet të përfshihet në vaktin pas stërvitjes. Disa ushqime të tjera që mund të rrisin efektivitetin e stërvitjes janë: qumështi, kosi, avokado, kuinoa, tërshëra, arrat e përziera të pakripura, rrush të thatë dhe një sërë frutash dhe perimesh të freskëta./albeu.com


Shtuar 25.10.2021 16:00