5 përfitime të rëndësishme shëndetësore të qershive

Tezgat e tregut janë plot me fruta të freskëta. Të pasura me vitamina të shumta, minerale, fibra bimore dhe acide organike, qershitë janë të domosdoshme në menunë e verës. Janë jashtëzakonisht medicinale dhe duke qenë se stimulojnë prodhimin e kolagjenit, janë një përbërës i shkëlqyer në produktet e kujdesit të lëkurës.

Qershitë kanë shumë pak kalori dhe një indeks të ulët glicemik. Ato përbëhen nga proteina, karbohidrate dhe shumë pak yndyrë. Nga vitaminat, ato më së shumti përmbajnë vitamina A dhe C, dhe janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminave B1, B2, B3 dhe B6.

Qershitë mbrojnë zemrën

Falë bioflavonoidit të quajtur quercetin, ato kanë veti të forta antioksiduese që parandalojnë zhvillimin e shumë sëmundjeve të zemrës. Ato përmbajnë gjithashtu sterole që ulin nivelin e kolesterolit të keq.

Ato janë të rëndësishme në parandalimin e kancerit

Antioksidanti ellagic acid parandalon dëmtimin e ADN-së së qelizave, gjë që konsiderohet se zvogëlon mundësinë e kancerit.

I bëjnë kockat e shëndetshme

Qershitë janë një ilaç natyral për lehtësimin e simptomave të reumatizmit. Përkatësisht, ato ulin nivelin e acidit urik në gjak dhe në këtë mënyrë qetësojnë inflamacionin e kyçeve. Përveç kësaj, ato përmbajnë edhe elementin kimik bor, i cili në kombinim me kalciumin dhe magnezin përmirëson shëndetin e kockave.

Parandalojnë gurët në veshka

Çaji i bërë nga kërcelli i tyre është përdorur gjithmonë për të larguar gurët në veshka. Mund ta përgatisni duke vendosur një grusht kërcell në një litër ujë të nxehtë dhe duke i zier për rreth dy minuta.

Mbrojnë shëndetin e lëkurës

Qershitë përmbajnë fitokemikale të shumta që forcojnë indin lidhor, duke parandaluar kështu formimin e rrudhave dhe falë tyre, shpesh janë përbërës në preparate të shumta kozmetike. Përveç stimulimit të zhvillimit të kolagjenit, antioksidantët nga qershitë reduktojnë efektet e dëmshme të radikalëve të lirë.


Shtuar 19.05.2024 19:52