Zonja e Parë e Ukrainës flet për përjetimet e luftës: Më dukej sikur po ëndërroja

Në orët e para të 24 shkurtit, Olena Zelenska u bë e vetëdijshme për zhurmën e bumeve që dëgjoheshin diku larg.

Teksa po shkonte drejt zgjimit, ajo kuptoi se tingujt që po regjistronte nuk mund të ishin fishekzjarrë. Sytë e saj u hapën, ajo zbuloi se ishte vetëm në shtrat.

Ajo u hodh dhe nxitoi në dhomën tjetër, ku gjeti bashkëshortin e saj, presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy, tashmë të veshur për punë me kostum dhe kravatë, shkruan The Guardian.

“Kisha ndjenjën se isha brenda një realiteti paralel, se po ëndërroja”, thotë Zelenska, duke përshkruar momentin kur jeta normale u ndërpre për familjen dhe vendin e saj.

Menjëherë pas kësaj, bashkëshorti i saj u nis për në kompleksin presidencial në qendër të Kievit, për të kryesuar një takim të këshillit të sigurisë që do të vendoste mbi përgjigjen fillestare ndaj pushtimit tronditës në shkallë të plotë të Ukrainës nga Vladimir Putin. Ai i tha gruas së tij se duhet të priste që ai të telefononte më vonë gjatë ditës me udhëzime.

E mbetur vetëm, ajo shkoi të kontrollonte dy fëmijët e çiftit, Kyrylo 9-vjeçare dhe Oleksandra 17-vjeçare. Ata tashmë ishin zgjuar dhe të veshur dhe dukej se kuptonin se çfarë po ndodhte.

“Ishte një ndjenjë surreale … ​​sikur isha duke luajtur një lojë kompjuterike dhe duhej të kaloja disa nivele për të gjetur veten në shtëpi. Por edhe unë po e mbaja bashkë dhe gjithë ditën kisha këtë buzëqeshje të çuditshme në fytyrën time, sepse mundohesha të mos shfaqja panik tek fëmijët. Thjesht ndoqëm urdhrat e sigurisë, shkuam atje ku na thanë”, thotë ajo.

Tërheqja ruse nga periferia e Kievit ka bërë kryeqytetin ukrainas një vend shumë më të relaksuar.

Jashtë, çiftet e reja shëtisin në qendër të qytetit në diellin e hershëm të verës, kafenetë janë të hapura dhe shtetrrethimi i mbrëmjes është zgjatur deri në orën 23:00. Sirenat e sulmit ajror ende tingëllojnë, por shumica e njerëzve i injorojnë ato.

Situata më e qetë ka bërë gjithashtu që Zelenska të jetë në gjendje të kthehet në kryeqytet, të paktën për një periudhë, por rojet e saj të sigurisë mbeten të shqetësuar.

Në ato ditë të para të luftës, kishte një ndjenjë të tmerrshme se gjithçka ishte e mundur, pasi raketat ranë mbi objektiva në të gjithë vendin dhe trupat ruse përparuan në Kiev nga tre drejtime.

“Sipas inteligjencës në dispozicion, armiku më shënoi mua si objektivin numër 1 dhe familjen time si objektivin numër 2”, tha Presidenti Zelenskiy në një nga fjalimet e tij të hershme video.

“Sigurisht, është e mundur të ushtrosh presion mbi presidentin përmes familjes së tij dhe nuk do të doja që ai të duhej të bënte zgjedhjen midis familjes së tij dhe përgjegjësive të tij si president. Pra, nëse ekziston edhe mundësia më e vogël për këtë, duhet ta hiqni atë”, u shpreh tutje ajo.

Lena dhe Volodymyr u takuan për herë të parë kur ishin fëmijë, shumë kohë përpara ndonjë prej mishërimeve të ndryshme të karrierës së tij si aktor, producent dhe udhëheqës lufte.

Ata kanë qenë gjithmonë shumë të ndryshëm. Atij i pëlqen të performojë, ajo preferon qetësinë dhe privatësinë. ai i lidh fjalët e tij me emocione dhe gjeste, ajo duket e qëndrueshme dhe e rezervuar.

Çifti janë të martuar që nga vitit 2003 dhe bashkë kanë dy fëmijë.