Zelenskyy shkëmben kumbarin e vajzës së Putin me 200 ushtarë

Politikani pro-rus Viktor Medvedchuk, i cili u arrestua në prill, u shkëmbye me Rusinë si pjesë e një marrëveshje për këmbimin e pengjeve. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se 200 të burgosur ukrainas u kthyen në shtëpi në këmbim të Medvedchuk.

“Në fillim na u ofrua të kthenim 50 njerëz tanë në këmbim të njërit prej atyre që ishin në qendrën e paraburgimit të Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës. Ne folem. Kemi këmbëngulur. Numri prej 50 është rritur në 200,”- tha Zelenskyy.

Medvedchuk nuk është vetëm kumbari i fëmijës së Putinit, por është gjithashtu i dokumentuar si tradhtar i Rusisë.

Medvedevchuk ka qenë nën sanksionet e SHBA-së që nga pushtimi rus i Krimesë në vitin 2014, dhe Ukraina e arrestoi atë në maj për tradhti të lartë dhe grabitje të burimeve shtetërore në Krime, të cilën Rusia e aneksoi ilegalisht në vitin 2014. Thuhet se ai është miku më i mirë i Vladimir Putinit në Ukrainë.

Viktor Medvedchuk thuhet se është themeluesi i një firme ligjore me bazë në Kiev. Ai njihet edhe si një nga anëtarët e të ashtuquajturit Grupi “Kyiv Seven”, i cili përbëhej nga shtatë biznesmenë shumë të suksesshëm (Medvedchuk, Valentin Zhurski, Grigori dhe Igor Surkis, Bohdan Hubski, Yuri Karpenko dhe Yuri Liakh, i cili vdiq në 2004).

Putin dhe Medvedchuk u takuan për herë të parë në vitin 2003, kur Medvedchuk ishte kreu i administratës presidenciale të Ukrainës. Në vitin 2004, Putin u bë kumbari i vajzës më të vogël të Medvedchuk, Daria.