Zelensky zotohet sërish për Krimenë: Do të kthejmë flamurin tonë në çdo cep të Ukrainës

Presidenti Volodymyr Zelensky është zotuar edhe njëherë tjetër se do t’ia kthejë Krimenë Ukrainës.

Krimea, e cila del në Detin e Zi, u përfshi në perandorinë ruse pasi Katerina e Madhe e aneksoi atë në shekullin e 18-të.

Në vitin 1921, gadishulli u bë pjesë e Bashkimit Sovjetik dhe e Rusisë brenda tij deri në vitin 1954, kur iu dorëzua Ukrainës, gjithashtu një republikë sovjetike, nga pasardhësi i Josef Stalinit, Nikita Hrushovi.

Në Memorandumin e Budapestit të vitit 1994, Rusia njohu sovranitetin e Ukrainës në kufijtë e saj ekzistues, që përfshinin Krimenë, dhe ra dakord të përmbahej nga përdorimi i forcës kundër Kievit.

Por në vitin 2014, forcat e mbështetura nga Kremlini pushtuan Krimenë dhe e aneksuan atë ilegalisht nga Ukraina.

Në një postim në Telegram sot, udhëheqësi ukrainas tha: “Nëntë vjet më parë, filloi agresioni rus në Krime.

Duke kthyer Krimenë, ne do të rivendosim paqen. Kjo është toka jonë. Populli ynë. Historia jonë. Ne do të kthejmë flamurin ukrainas në çdo cep të Ukrainës.”


Shtuar 26.02.2023 16:50