Zelensky: Situata në Donbas jashtëzakonisht e vështirë

Në orët e fundit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka quajtur situatën që po shpaloset në rajonin lindor të Donbasit “jashtëzakonisht të vështirë” dhe argumentoi se furnizimi i rregullt me ​​armë në Ukrainë ishte strategjia më e mirë për të ruajtur stabilitetin global.

Duke folur gjatë fjalimit të tij të natës të martën në mbrëmje, Zelensky tha se “forca e plotë e ushtrisë ruse u hodh në Donbas për të sulmuar. Lyman, Popasna, Severodonetsk, Slovyansk, pushtuesit duan të shkatërrojnë gjithçka atje,”, tha ai, duke iu referuar një grupi qytetesh të vendosura në Ukrainën lindore.

“Prandaj, furnizimi me armë të rënda në Ukrainë,  MLRS, tanke, anti-anije dhe armë të tjera, është investimi më i mirë në ruajtjen e stabilitetit në botë dhe parandalimin e shumë krizave të rënda që Rusia ende po planifikon ose i ka provokuar tashmë”, shtoi ai.

Komentet e Zelensky vijnë pasi zyrtarët ukrainas të mbrojtjes paralajmërojnë se lufta e Rusisë në Ukrainën lindore është tani në fazat e saj më intensive dhe mund të përcaktojë potencialisht fatin e vendit të luftuar./albeu.com

Shtuar 25.05.2022 07:50