Soros: Pushtimi rus mund të jetë fillimin e Luftës së Tretë Botërore

Miliarderi amerikan George Soros ka paralajmëruar se civilizimi mund të mos mbijetojë pas pushtimit rus të Ukrainës, duke thënë se ai mund të ketë shënuar fillimin e Luftës së Tretë Botërore.

Duke folur në një darkë mbrëmë në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror në Davos, investitori dhe filantropisti tha se lufta e ka tronditur Evropën në thelb.

Ai i kërkoi botës që të përdorë të gjitha burimet tona për ta çuar luftën në një fund të hershëm, duke shtuar se mënyra më e mirë dhe ndoshta e vetmja për të ruajtur qytetërimin tonë është të mposhtim Putinin sa më shpejt të jetë e mundur.

Evropa ishte gjithashtu në një pozicion më të fortë se sa mendonte, në lidhje me varësinë e saj nga gazi rus, shtoi ai.

Putini e kishte vendosur gazin në depo në vend që ta eksportonte në Evropë, duke krijuar mungesë. Por Rusia do t’i mbarojë hapësirat e magazinimit deri në korrik dhe nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse të shesë në Evropë, e cila është tregu i saj i vetëm, vuri në dukje Soros.

“Mendoj se Putini ka qenë shumë i zgjuar në një lloj shantazhi ndaj Evropës, duke kërcënuar se do të ndërpresë gazin, por në fakt rasti i tij është shumë më pak i fortë sesa pretendon”, tha ai.

BE-ja po përpiqet të shkurtojë varësinë e saj nga karburantet fosile ruse me dy të tretat deri në fund të vitit.

Por përpjekjet për të ndaluar importet ruse janë penguar për shkak të hezitimit nga Gjermania. Hungaria gjithashtu ka kundërshtuar ndalimin e naftës ruse./albeu.com