Zelensky: Pushtuesit goditën spitalin në Kupyansk, vritet një mjek, plagoset një infermierenjë mjek u vra dhe një infermiere u plagos

Ushtria ruse hapi zjarr ndaj një objekti mjekësor në Kupyansk të rajonit Kharkiv, si pasojë e të cilit një mjek u vra dhe një infermiere u plagos.

Kështu ka thënë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili e ka bërë të ditur lajmin përmes Telegramit.

“Kupyansk. Ndërtesa kryesore mjekësore e spitalit të qytetit është nën zjarr. Një mjek u vra, një infermiere u plagos. Armiku vazhdon të terrorizojë pa mëshirë popullatën civile”, shkroi Zelensky

Presidenti theksoi se çdo pushtues duhet të kujtojë qartë se ndëshkimi për çdo goditje në qytetet e Ukrainës dhe popullin ukrainas është i pashmangshëm.

Me siguri do të vijë dita e gjykimit për rusistët”, theksoi presidenti.

Më herët, gjatë kundërofensive në shkallë të gjerë nga Forcat e Armatosura të Ukrainës këtë shtator, një numër vendbanimesh u çliruan në të gjithë rajonin e Kharkiv, duke përfshirë Balaklia, Izium, Kupyansk, Vovchansk, fshatrat Velykyi Burluk dhe Dvorichna, si dhe një numri i vendbanimeve në komunitetet Derhachiv dhe Zolochiv.

Shtuar 4.10.2022 07:16