Zbulohet qyteti anglez që do të mirëpresë Eurovisionin vitin e ardhshëm

Liverpool do të jetë mikëprites i Eurovision Song Contest vitin e ardhshëm, ka njoftuar BBC.

Liverpool mundi Glasgow për të fituar mundësinë për të pritur shfaqjen, me finalen e madhe që do të zhvillohet më 13 maj 2023.

Kalush Orchestra e Ukrainës fitoi konkursin e këtij viti, por organizatorët, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), vendosën se do të ishte e pasigurt të pritej konkursi i vitit të ardhshëm në vend.

Sam Ryder i Mbretërisë së Bashkuar doli i dyti, me BBC-në që hyri për të ofruar në vend të saj organizimin e konkursit.

Në një deklaratë, EBU tha se Liverpooli, i cili është i binjakëzuar me qytetin ukrainas të Odesa, “u zgjodh pas një procesi të fortë ofertimi të qytetit që ekzaminoi objektet në vend, aftësinë për të akomoduar mijëra delegacione vizitore, ekuipazh, tifozë dhe gazetarë, nfrastrukturë dhe oferta kulturore e qytetit pritës në pasqyrimin e fitores së Ukrainës në 2022, mes kritereve të tjera.”

Kalush Orchestra, duke reaguar ndaj njoftimit, tha: “Jemi shumë të kënaqur që Eurovizioni i vitit të ardhshëm do të zhvillohet në Liverpool.

Shtuar 7.10.2022 20:38