Vrasja makabre e 20 vjeçares që tronditi Greqinë, policia: Ishte e planifikuar (FOTO LAJM)

Detaje të reja bëhen me dije nga vrasja makabre e 20-vjeçares, Carolinë në Greqi. Sipas autoriteteve, vrasësit e kishin planifikuar prej ditësh grabitjen në banesën e saj në Panagouli Street në Glyka Nera.

Ata e dinin që shtëpia kishte kamera dhe vepruan si hije. Sipas të dhënave nga hetimi, ata gjithashtu e dinin se nuk kishte sistem alarmi, ndërsa kishin informacione se çifti i ri po fshihte para dhe kishte shumë bizhuteri.

“Të tre grabitësit janë profesionistë. Ata kanë atë që ne e quajmë një e kaluar kriminale. Kanë kaluar nëpër burgje dhe siç doli, ata janë njerëz me një element të fortë anti-shoqëror dhe një mungesë të plotë të emocioneve. Akti i neveritshëm konsiston kryesisht në rrethanat e vrasjes dhe së dyti në mekanizmin e vdekjes.

Kjo do të thotë se ndërsa kishin armë, përdorën duart e tyre. Në vdekjen mbytëse ku ka një kontakt të zgjatur fizik, autorët e krimit kanë mundësinë të tërhiqen. Por ata nuk e bënë këtë dhe e lanë praktikën të evoluonte derisa të përfundonte.

Dhe kjo tregon qartë qëllimin e tyre për të vrarë. Në një grabitje, pyetja është paraja. Krimi është i panevojshëm për këtë qëllim. Nuk ishte e nevojshme të vritej për të arritur qëllimin. Dhe kjo është një grabitje e dështuar. Ata morën paratë, por u akuzuan për vrasje. Një krim që do t’i dërgojë ata pas hekurave për shumë vite”, kështu i ka përshkruar autorët policia greke.

Ngjarja e rëndë ka tronditur Greqinë. 20-vjeçarja u vra nga disa grabitës më 11 maj. Bashkëshorti dhe vajza 11-muajshe arritën të shpëtonin nga sulmi makabër i tre personave të armatosur, të cilët vodhën 15 mijë euro dhe sende me vlerë.

 


Shtuar 12.05.2021 10:14

Tags: ,