Vajrat esenciale që qetësojnë djegien nga dielli

Djegia nga dielli mund të jenë shumë të pakëndshme. Lëkura thahet dhe ka nevojë për hidratim të vazhdueshëm dhe indet duhet të riparohen. Ka disa vajra esenciale që janë të përshtatshëm për djegie të lehta, pasi qetësojnë dhimbjen dhe përshpejtojnë procesin e rigjenerimit të lëkurës.

Më konkretisht, vaji i pemës së çajit, alo vera, livandoja, barbarozë, nenexhiku, kokosi dhe kamomili janë zgjedhjet ideale për djegien e lehtë nga dielli.

Në veçanti, aloe përmban substanca aktive që zvogëlojnë inflamacionin dhe dhimbjen, ndërsa hidratojnë dhe rigjenerojnë lëkurën.

Në çdo rast, mos aplikoni asnjë nga këto lloje në djegie të forta, veçanërisht flluska në lëkurë, të cilat mund të kenë nevojë për kujdes mjekësor./albeu.com


Shtuar 11.07.2021 22:34