Ushqimet që kurrë nuk duhet t’i kombinoni, ju rrezikojnë shëndetin

Kombinimet e mëposhtme të ushqimeve rezultojnë të jenë të dëmshme për trupin pasi frenojnë proceset e tretjes dhe çojnë në dhimbje stomaku, të përziera dhe lodhje dhe konsumimi i tyre ju bën të ndiheni të fryrë dhe të rënduar. Pra shikoni se çfarë duhet të shmangni.

Proteina shtazore dhe karbohidratet

Ndoshta kombinimi më i popullarizuar dietik, karbohidratet shtazore me proteina si mishi dhe patatet, nuk janë aq të pafajshme sa mund të mendoni. Mund të çojë në fryrje, ënjtje dhe në të njëjtën kohë nuk është mënyra më e mirë për të ruajtur figurën tuaj. Preferoni të hani mish të kuq me sallatë ose oriz të zi.

Qumësht me fruta

Mund të tingëllojë e çuditshme por qumështi me fruta është një kombinim ushqyes që mund të shkaktojë probleme me tretjen dhe aciditet në traktin gastrointestinal, duke ju bërë të ndiheni keq. Gjithashtu, qumështi i bananes, sado i shijshëm të jetë, është një kombinim mjaft i rrezikshëm pasi është i rëndë për stomakun dhe mund të shqetësojë florën e zorrëve.

Ushqim dhe ujë

Pirja e ujit ose lëngjeve me vakt është një nga kombinimet ushqimore më të dëmshme. Uji hollon acidet e stomakut, duke penguar kështu ndarjen e proteinave, karbohidrateve dhe yndyrave. Pra, shmangni pirjen e ujit me ose pas vaktit tuaj dhe përpiquni të shuani etjen tuaj të paktën 10 minuta para vaktit tuaj. Kjo taktikë do të ndihmojë në procesin e hollimit të enzimave të stomakut dhe do t’ju shpëtojë nga kaloritë e panevojshme që do të merrnit nga mbikonsumimi./albeu.com