Ukraina nis kundërofensivë ndaj rusëve në Izyum

Forcat ukrainase kanë nisur një kundërofensivë në Izyum, sipas Oleh Synegubov, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Kharkiv.

Në një video të postuar në Telegram, ai tha se forcat ruse po tërhiqen në disa drejtime.

Ndërkohë, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës nuk e ka konfirmuar lëvizjen.

Rusia mori kontrollin e qytetit të Izyum më 1 prill dhe e ka pushtuar atë që atëherë.

Maxym Strelnik, një zyrtar në këshillin e qytetit të Izyum, i tha më parë BBC se ai vlerësoi se 80% e qytetit ishte shkatërruar. Midis 10,000 dhe 15,000 civilë mbeten në Izyum, beson ai.

Shtuar 14.05.2022 14:52